Poslanci by dnes měli rozhodnout, zda zdraží pojištění či tvrdý alkohol

Názor
Poslanecká sněmovna by dnes měla schvalovat vládní daňový balíček. Zahrnuje například zvýšení spotřební daně na tvrdý alkohol nebo návrh na změnu metody tvorby technických rezerv pojišťoven pro účely daně z příjmu právnických osob. Pokud balíček projde, Čechům v důsledku zdraží jak lihoviny, tak pojištění.
Ministerstvo financí hodlá snížit DPH na točené pivo. Konzumace části alkoholických nápojů, právě točeného piva, tak bude opět dostupnější. Foto: Depositphotos.com

Přitom je-li cílem vlády omezit, příp. nedopustit celospolečenský závažný nárůst konzumace alkoholu jako takového, pak zdanění pouze jeho tvrdé varianty tento cíl nenaplní. Pivo i víno jsou tvrdému alkoholu natolik blízké náhražky, že běžný spotřebitel nahradí z větší či menší míry konzumaci tvrdého alkoholu právě pivem či vínem.

Navíc ještě ministerstvo financí hodlá nově snížit DPH na točené pivo. Konzumace části alkoholických nápojů, právě točeného piva, tak bude opět dostupnější. Vláda tedy postupuje v přímém rozporu s cílem, který deklaruje při uvádění daňového balíčku. Jestliže jí jde opravdu o to, aby vhodným nastavením daňových sazeb od konzumace alkoholu odrazovala, pak snížení DPH na točené pivo není s takovým úsilím ani v nejmenším v souladu. Pokud by postup vlády měl být konzistentní, neměla by žádné snížení sazby DPH na točené pivo dopustit a současně by měla zajistit zvýšení spotřební daně na víno i pivo.

PSALI JSME:
Češi jsou milovníci neřestí: Pijí a kouří víc, než za komunismu

V případě takzvaného zdanění technických rezerv pojišťoven bude dnes ve hře opoziční návrh, aby se toto zdanění týkalo pouze neživotního pojištění. To je samozřejmě z hlediska pojišťoven lepší varianta než zdanění rezerv veškerého pojištění, tedy i životního. S touto kompromisní variantou ale nesouhlasí sama ministryně financí Alena Schillerová. Pokud pro kompromisní řešení zvednou ruku někteří poslanci ČSSD, což nelze vyloučit, bude to považovat za porušení koaliční smlouvy.

České pojišťovny dlouhodobě vytvářely technické rezervy nad povinnou evropskou minimální hranicí. Navrhované zdanění pojištění, a to i v kompromisní podobě, pojišťovny zatíží, vezme jim i léta zisku. Své vzniklé náklady proto pravděpodobně přenesou na klienty, alespoň částečně, takže pojištění řadovým Čechům ve výsledku zdraží.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stáhne se AXA ze střední Evropy? Zisk v Česku propad na polském trhu nezachrání

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Covid a síla eurožaludků

V posledních týdnech znějí čím dál hlasitěji nápady, jak by Evropská unie měla pomoci svým členům nejvíc postiženým pandemií. Nizozemí a některé další tzv. spořivé unijní členské země ale rychle vyjádřily silné pochyby.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru