Pozitivní růst ekonomiky při rekordní inflaci

Názor
Ekonomika zemí EU výrazně zpomaluje, ale ani ve třetím čtvrtletí ještě nesklouzla do recese. A to navzdory extrémní inflaci, která láme jeden rekord za druhým. Podle v pondělí zveřejněných předběžných údajů Eurostatu se hrubý domácí produkt (HDP) zemí EU i eurozóny ve třetím kvartále zvýšil ve srovnání s druhým čtvrtletím o 0,2 procenta.
Podle předběžných údajů Eurostatu se hrubý domácí produkt zemí EU i eurozóny ve třetím kvartále zvýšil ve srovnání s druhým čtvrtletím o 0,2 procenta. Na snímku budova Eurostatu v lucemburském Kirchbergu. Foto: Carlos Goulão, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1319166

Jde sice o výrazné zpomalení oproti číslům, na které byla unie dříve zvyklá, avšak stále jde o pozitivní výsledek, za kterým stojí především velké země. Německý růst dokonce díky spotřebě tamních domácností zrychlil z 0,1 procenta na 0,3 procenta.

Pokles tak zaznamenala pouze Belgie, Lotyšsko a Rakousko. Dlužno dodat, že aktuální data vycházejí z výsledků pouze jedenácti zemí, včetně ČR, která svoje číslo představí oficiálně až v úterý.

PSALI JSME:
Česká ekonomika ztrácí energii

Samozřejmě nelze příliš hodnotit aktuální předběžná čísla, protože nejsou známy žádné podrobnosti, ani nelze vyloučit jejich zpřesnění jedním či druhým směrem. V době, kdy stále více tyto země řeší energetické problémy, čelí extrémní inflaci a oslabuje celkový růst poptávky v zahraničí, je ovšem jakékoliv kladné číslo dobrým výsledkem.

Pravděpodobnost, že se podaří udržet ekonomický růst i v závěru roku, je ovšem poměrně malá. Jak naznačují soft ukazatele – důvěrou počínaje, PMI konče – signálů útlumu je čím dál více, a nepřicházejí pouze z průmyslu, ale i ze služeb, které měly být postcovidovým tahounem.

PSALI JSME:
Pokles ekonomické aktivity v eurozóně se v říjnu prohloubil

Problémem je i vysoká inflace, která v zemích bez indexace mezd nebo velkorysé státní podpory snižuje kupní sílu obyvatel. Podle předběžných dat totiž inflace v eurozóně v říjnu vystoupala na nové historické maximum 10,7 procenta.

Na jejím růstu se nepřekvapivě podílejí především energie, k nimž se ovšem přidaly i potraviny a další spotřební zboží, jehož ceny reflektují vysoké vstupní náklady na suroviny, energie a dopravu. Nahoru míří i ceny služeb, nicméně jejich tempo zatím vzrostlo jen na 4,4 procenta.

PSALI JSME:
Ekonomický cyklus nás doběhne. Za inflací přijde recese

Rekordmany zůstávají pobaltské země, kde však inflace ustupuje z dřívějších maxim. V ostatních zemích, včetně Německa, ovšem dál narůstá. Němci mají za sebou druhý měsíc dvouciferné inflace, a tentokrát jim ceny rostou v průměru už o 11,6 procenta.

Vzhledem k tomu, že na maximu je i jádrová inflace (5 %) asi nelze předpokládat, že by Evropská centrální banka měla brzy zařadit zpátečku. Po zvýšení sazeb v minulém týdnu proto bude následovat další už v prosinci. Na dvouciferných úrovních se může inflace v eurozóně udržet až do začátku příštího roku.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Motor americké ekonomiky kvůli vysoké inflaci ztrácí dech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika padá do stagflace

Centrální banky nejen napříč Evropou již pochopily, že inflace není způsobena jen narušenými dodavatelskými řetězci, ale především velmi uvolněnou měnovou politikou. Česká inflace na 18procentech a „holubičí“ …

Česká ekonomika míří do mělké recese

Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …