Pozitivní zprávy ze srpnového vývoje průmyslu

Názor
Tuzemská průmyslová produkce v srpnu vzrostla meziměsíčně o 0,8 procenta, což bylo mírně nad naší prognózou, která počítala s růstem o 0,5 procenta. Meziročně byla výroba po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní vyšší o 7,2 procenta, bez očištění o 10,3 procenta (letošní srpen měl oproti tomu loňskému o jeden pracovní den více, pozn. aut.).
V předchozích měsících rychle rostoucí výroba automobilů v srpnu meziměsíčně stagnovala. Ilustrační foto: škoda Auto

Konsensus analytiků očekával zhruba poloviční růst (5,4 % meziročně); výsledek je tak v tomto pohledu pozitivním překvapením. Výroba v automobilovém průmyslu meziměsíčně stagnovala, ostatním odvětvím zpracovatelského průmyslu se však dařilo. Po růstu produkce v červenci meziměsíčně o 4,9 procenta byl tak vývoj v automobilovém průmyslu slabší.

Statistiky o produkci automobilů během letních měsíců jsou však běžně spojeny s vyšší mírou volatility kvůli čerpání celozávodních dovolených. Letos kvůli předchozím odstávkám výroby v důsledku chybějících komponent navíc nebyl charakter této sezonnosti úplně standardní a závěry ohledně slábnoucího výkonu automobilového průmyslu by tak z důvodu vyšší datové nejistoty byly předčasné.

Pozitivně v srpnu překvapil zbytek zpracovatelského průmyslu. Ten v červenci vykazoval, hlavně v případě energeticky náročných odvětví, velmi slabé výsledky, v srpnu však došlo k výraznému oživení.

PSALI JSME:
Další pokles důvěry v ekonomice

Silný meziměsíční růst vykázala produkce v chemickém, farmaceutickém, elektrotechnickém a strojírenském průmyslu, stejně tak i odvětví zpracování kovů.

Celý zpracovatelský průmysl po červencovém poklesu o 0,8 procenta v srpnu zvýšil objem produkce meziměsíčně o výrazných 1,7 procenta. To je s ohledem na klesající poptávku po průmyslovém zboží a vysoké ceny energií velmi dobrý výsledek. Tento závěr posiluje ještě skutečnost, že v předchozích měsících rychle rostoucí výroba automobilů v srpnu jen meziměsíčně stagnovala.

Celkovou průmyslovou produkci tentokrát nepodpořilo ani odvětí těžby a dobývání a energetický průmysl. Zatímco v předešlých měsících zde výroba rychle rostla, v srpnu naopak klesala. V srpnu se zvýšila i hodnota průmyslových objednávek. Meziměsíčně po sezónním očištění byla vyšší o 1,7 procenta, avšak po červencovém poklesu o 9,2 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemský průmysl v září prohloubil pokles

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika padá do stagflace

Centrální banky nejen napříč Evropou již pochopily, že inflace není způsobena jen narušenými dodavatelskými řetězci, ale především velmi uvolněnou měnovou politikou. Česká inflace na 18procentech a „holubičí“ …

Česká ekonomika míří do mělké recese

Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …