Pozor na úřední osoby. Můžete jít i do vězení

Jedna otázka na úvod. Existuje ještě v našem právním řádu pojem veřejný činitel? Ano ten, jehož mají pamětníci zafixovaného s často používaným upřesněním „napadení“ či občas prozrazovaným „zneužitím pravomoci“. Správná odpověď? Veřejný činitel je v české legislativě od roku 2010 nahrazen úřední osobou. Ale jinak se zase tak moc nezměnilo. 
Napadení policisty při silniční kontrole je trestným činem. Přiměřené ztrestání téhož, že vám chodí do bytu za manželkou, jako násilí vůči úřední osobě posuzováno nebude. Ilustrační foto: Depositphotos.com

K úřední osobě je totiž třeba přistupovat obezřetně a s respektem. Ani ne tak kvůli přirozené autoritě, ale hrozícím sankcím. Pokud úřední osoby plní úkoly ze strany státu nebo společnosti, náleží jim nadstandardní ochrana. Ta je pak vyvážena i jejich zvýšenou trestní odpovědností.

Zatímco ochrana i odpovědnost jsou podle trestního zákoníku pro všechny úřední osoby shodné, jejich pravomoci podle zastávaných funkcí či profesí řeší jednotlivé zákony.

A aby to bylo trochu komplikovanější, pojem úřední osoba používá např. i správní řád. Označuje tak každého úředníka, jenž se podílí na výkonu pravomoci správního orgánu.

Od prezidenta po lesní stráž

Kdo je tedy podle trestního zákoníku úřední osobou? Soudci, státní zástupci, prezident ČR, poslanci, senátoři, členové vlády ČR a jiné osoby zastávající funkci v jiném orgánu veřejné moci.

Členové zastupitelstva nebo odpovědní úředníci územní samosprávy, orgánu státní správy nebo jiného orgánu veřejné moci, příslušníci ozbrojených sil nebo bezpečnostního sboru a strážníci obecní policie.

Dále soudní exekutoři při výkonu exekuční činnosti a při činnostech vykonávaných z pověření soudu nebo státního zástupce, notáři při provádění úkonů v řízení o dědictví, finanční arbitři a jejich zástupci a konečně osoby ustanovené lesní stráží, stráží přírody, mysliveckou stráží nebo rybářskou stráží.

Podobné postavení mají i cizinci a členové mezinárodních organizací, pokud tak stanoví mezinárodní smlouva nebo působí na našem území se souhlasem orgánů České republiky.

Ochrana jen při práci

Ale pozor! Pro všechny platí, že úředními osobami jsou pouze, pokud plní úkoly státu nebo společnosti a používají při tom svěřené pravomoci pro plnění těchto úkolů. A také jejich trestní odpovědnost nastává jen v případě, že trestný čin spáchají v souvislosti s vykonávanou pravomocí a odpovědností.

Zjednodušeně vysvětleno – napadení policisty při silniční kontrole je trestným činem (§ 325 trestního zákoníku). Přiměřené ztrestání téhož, že vám chodí do bytu za manželkou, jako násilí vůči úřední osobě posuzováno nebude.

Také vyhrožování se postihuje

Trestá se násilí (včetně vyhrožování) proti úřední osobě, ale trestné je také, kdyby svou pravomoc zneužila. Kdo použije vůči úřední osobě násilí, a podle judikatury nemusí jít přímo o fyzické napadení, v úmyslu působit na výkon její pravomoci, hrozí mu až čtyřleté vězení.

Při použití zbraně (může to být i auto použité proti policistům), ublížení na zdraví nebo způsobení velké škody je taxa šest měsíců až šest let. Těžká újma na zdraví nebo škoda velkého rozsahu jsou ohodnoceny na tři až 12 let a za smrt úřední osoby hrozí osm až 16 let odnětí svobody.

Trestná je i příprava násilí vůči úřední osobě a také vyhrožování (usmrcením, ublížením na zdraví, způsobení značné škody) – až tři léta odnětí svobody, se zbraní až pět.

Trestný úmysl i nedbalost

Odnětím svobody hrozí i zneužití pravomoci úřední osoby, která měla úmysl někoho poškodit, nebo sebe či jinou osobu neoprávněně zvýhodnit a při tom např. překročila svou pravomoc nebo nesplnila své povinnosti. Trestem je odnětí svobody na jeden až pět let nebo zákaz činnosti.

Rovněž odnětím svobody (tři až deset let) bude úřední osoba potrestána, když např. spáchá trestný čin na jiném pro jeho skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že je skutečně nebo domněle bez vyznání (§ 329, odst. 2).

Trestná je také nedbalost úřední osoby, když zmaří nebo podstatně ztíží splnění důležitého úkolu (až jeden rok), nebo dokonce vážně poškodí činnost státní správy, soudu nebo podnikatele (až tři roky odnětí svobody).

Další úřední osoby

Pozor je třeba si dát i při jednání s úředníky, kteří statut úřední osoby dostali díky správnímu řádu. Za hrubě urážlivé chování vůči nim hrozí pořádková pokuta až 50 000 Kč (podle výkladu ministerstva vnitra však naprosto výjimečná), spodní hranice pokuty za mnohem mírnější projevy stanovena není.

V roce 2017 vstoupila v účinnost nová právní úprava přestupků, které se týkají veřejné správy. Zavedla přestupek znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci. Vztahuje se na policisty, zaměstnance obecních úřadů, pracovníky úřadů práce apod., kteří čelí urážlivému chování ze strany občanů.

Za daný přestupek je možné uložit pokutu až 10 000 Kč, v případě opakování až 15 000 Kč.

Petr Samec

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 14
Sdílet článek