Pozor na zrak. Covid-19 útočí také na lidské oči

Obecně známé příznaky nemoci covid-19 jsou únava, zvýšená teplota, bolest hlavy nebo ztráta čichu a chuti. Stále více studií ovšem poukazuje také na zhoršující se zrak nakažených pacientů. Ti, kteří už koronavirovou nákazu prodělali, si nejčastěji stěžují na horečku, suchý kašel, únavu, dušnost, bolesti svalů a kloubů či trávicí potíže. Specifická je pak ztráta chuti a čichu.
Covid-19 může podle nových poznatků způsobovat potíže se zrakem. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Myslel jsem, že na mě leze obyčejná zimní chřipka, ale když jsem si dal panáka slivovice, měl jsem pocit, že piju jakousi tekutinu bez jakékoli chutě a vůně,“ svěřil se například pětašedesátiletý František z Prahy, kterému se chuť a čich vrátily až po několika dnech.

Měl štěstí, že se mu covid-19 nerozjel do závažnějšího průběhu, který bývá spojen se zápalem plic. Koronavirus dokonce může v některých případech proniknout i dovnitř oka, jak dokazují některé nové vědecké poznatky.

První projev choroby

Například v laboratořích ve Spojených státech byl koronavirus prokázán ve sklivci a na vnitřní ploše rohovky. „Problémy s očima začínají pacienti pociťovat většinou do dvou týdnů od výskytu prvních příznaků onemocnění. Potíže odeznívají obvykle po dalších dvou týdnech,“ uvedl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

V některých případech mohou být potíže se zrakem dokonce prvním projevem onemocnění. Existence očních příznaků u pacientů s covidem-19 je podle jednotlivých studií udávána v rozmezí od jednoho do 32 procent.

PSALI JSME:
Při ochraně před koronavirem zapomínají lidé na oči

„Postižena může být jak spojivka a rohovka, tak i oční sítnice.  Pacienti nejčastěji udávají zčervenání oka, světloplachost, dále bolest očí nebo zhoršené vidění. Nejfrekventovanější oční diagnózou v souvislosti s koronavirem je zánět spojivek,“ upřesnila Drahomíra Baráková, primářka oční kliniky v pražské Krči.

Dodala, že nezřídka se objevují rovněž symptomy takzvaného suchého oka, které provází nepříjemné řezání nebo pocit cizího tělíska v oku: „Tyto pocity se mohou stupňovat v souvislosti s prací na počítači, s mobilem nebo v důsledku dlouhého pobytu ve vnitřních prostorách.“

Spojivky i světloplachost

K obdobným závěrům dospěla rovněž studie, která byla publikovaná na internetových stránkách British Journal of Ophthalmology. U pacientů se podle webu objevují příznaky zánětu spojivek, světloplachost, ale i bolest očí.

Více než osmdesát procent zkoumaných pacientů přitom uvedlo, že problémy se zrakem začaly do dvou týdnů poté, co se objevily nejčastější příznaky onemocnění – únava, horečka a suchý kašel. Osmdesát procent pak uvedlo, že oční obtíže netrvaly déle než dva týdny.

PSALI JSME:
Krátkozrakých raketově přibývá, lidé jsou málo venku a moc koukají nablízko

Podle studie odborníků z Anglia Ruskin University v Cambridgi šestnáct procent pacientů označilo symptomy zánětu spojivek a bolest očí za hlavní příznak covidu-19. Pro osmnáct procent to pak byla světloplachost, která provází mnohá zánětlivá onemocnění očí.

Zhoršení očních potíží

Onemocnění koronavirem může v důsledku celkové zátěže organismu vést i ke zhoršení už přítomných očních potíží. Nejčastěji jde o onemocnění sítnice, která jsou spojena s nahromaděním tekutiny v sítnici.

Podle odborníků může dojít ke zhoršení již existujících otoků, věkem podmíněné makulární degenerace, zejména její vlhké formy, nebo k rozvinutí či zhoršení takzvané centrální serózní chorioretinopatie.

Problémy se zrakem se ale mohou objevit dokonce i po odeznění koronaviru, kdy se může měnit množství i kvalita slzného filmu a poškodit se rohovka – s následným mlhavým viděním. Lékaři proto během léčby covidu-19 doporučují dostatečný příjem vitaminu C, který má antistresový a antioxidační účinek, vitaminu E pro jeho antioxidační účinek a vitaminu A, který podporuje regeneraci nervů.

PSALI JSME:
O zrak vás může připravit i strach z bolesti

Ke zmírnění příznaků se v těchto případech vedle léčby základního onemocnění doporučuje aplikace umělých slz, očních gelů a mastí do oka a správné nasazení respirátoru.

Správně nasazený respirátor

Právě správné nošení respirátoru je pro prevenci vzniku očních problémů zásadní. „I správně nasazený respirátor ve většině případů nasměřuje část vydechovaného vzduchu do očí. Způsobuje to osychání očí a zhoršuje nepříjemné pocity,“ sdělil Pavel Stodůlka.

U lidí s covidem-19 tak může vydechovaný vzduch zvyšovat riziko postižení očí koronavirem. „Proto je důležité mít respirátor nasazený co nejpečlivěji. Samozřejmostí je pravidelná výměna respirátoru za nový, protože může být sám o sobě zdrojem infekce,“ vysvětlil Stodůlka.

Vedle koronaviru má na zhoršující se zrak Čechů vliv rovněž to, že mnozí pacienti během pandemie odkládají návštěvu u svého očního lékaře. Následky na jejich zraku se ale nejspíš ukážou až po skončení pandemie.

PSALI JSME:
Rady pro 6 milionů Čechů: Jak zabránit mlžení brýlí při nošení roušky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi dnes utratí za oběd v restauraci o 70 korun více než před pěti lety

Analýza
Zatímco před pěti lety utratili lidé v restauraci za obědové menu okolo 154 korun, nyní to je 224 korun, tedy o 44 procent více. Ještě výrazněji se zvedly ceny samotných hlavních jídel nabízených okolo poledne. Vyplývá to z analýzy, kterou Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá nejvíce gastro podniků v republice.