O zrak vás může připravit i strach z bolesti

Je to přirozené, lidé se bojí od nepaměti. Někdy ovšem může mít strach doslova fatální následky – když se například pacienti bojí operace, a raději na ni ani nejdou. Například podle aktuálního průzkumu očních klinik o laserovém zákroku uvažovalo více než 70 procent dotázaných, ale kvůli strachu ji nakonec nepodstoupilo bezmála 30 procent.
Lékaři jako hlavní důvod strachu z oční operace, ale i dalších lékařských zákroků pokládají nedostatečnou informovanost pacientů. Foto: Pixabay

Lidé se ale bojí rovněž jiných operací nebo jen narkózy a kvůli neustálému odkládání zákroku se může jejich zdravotní stav výrazně zhoršit a skončit třeba i slepotou nebo ztrátou jiného orgánu, v krajním případě i smrtí.

Není to nic neobvyklého: Pokud to jen trochu jde, každý se bolesti vyhne. Specifickou oblastí jsou ovšem zdravotnické úkony. Píchnutí jehly, narovnávání zlomené ruky, řez skalpelem, operace oka, ale třeba jen „obyčejná“ narkóza a obava, jak náročnější zákrok vlastně dopadne. Když se oční kliniky NeoVize a DuoVize ptaly stovek svých klientů, třetina z nich přiznala, že se operace očí bojí. A muži převažovali nad ženami.

PSALI JSME:
Krátkozrakých raketově přibývá, lidé jsou málo venku a moc koukají nablízko

Oko, bolest a slepota

„Máme v sobě historicky zakořeněno, že sebemenší zásah do oka může skončit slepotou. V našem podvědomí jsou navíc uložení zkušenosti s bolestí oka způsobenou nepatrným smítkem, šťouchnutím do oka, průvanem nebo ječným zrnem. A téhle bolesti se přirozeně vyhýbáme,“ vysvětluje psycholog Petr Křenek.

Dodal, že v případě očních operací je obava ještě prohloubena informacemi o nebezpečí laserů. Už od 60. let je převážně vnímán jako škodlivý: Řeže, vypaluje, laserové zbraně zabíjejí, laserová ukazovátka mohou nepříjemně oslnit. To vše pak podle něj vede k tomu, že když přijde řeč na laserový zákrok, pacientovi okamžitě naskočí obraz „vypáleného oka“.

PSALI JSME:
Kolik zaplatíme za to, že špatně vidíme. A co se vyplatí?

Nedostatečné informace

Lékaři jako hlavní důvod strachu z oční operace, ale i dalších lékařských zákroků pokládají nedostatečnou informovanost pacientů, tedy nikoli samotný průběh zákroku nebo obavy z jeho výsledku. Podle docentky Šárky Skorovské, primářky brněnské kliniky NeoVize se pacient bojí, protože neví, co se s ním bude dít, a má strach, co se dozví. Proto je podle ní důležitý pohovor s lékařem, který by měl obavy rozptýlit.

„Měl by pacientovi podrobně vysvětlit, jak bude vyšetření a případná léčba probíhat. Pacient musí k lékaři pojmout důvěru a pochopit, co ho čeká,“ říká primářka Skorkovská. Současně dodává, že ve veřejnosti stále kolují zastaralé informace a mýty o očních operacích. „Někteří naši pacienti bohužel pořád věří tomu, že laserové operace bolí, oči se pak dlouho a bolestivě hojí nebo že po nich lidé špatně vidí. A to vše jen na základě toho, že jim někdo řekl, jak to vypadalo před patnácti lety,“ říká docentka Skorkovská.

Současná oftalmologie je na vysoké úrovni a pacienti se podle specialistů nemusejí „neúspěšných“ zákroků obávat. Pokud je oční vada zachycena včas, lékaři jsou schopni vyléčit až 80 procent případů. „Oslepnutí po laserové operaci se nikdo rozhodně bát nemusí. Všechny moderní metody jsou bezpečné,“ tvrdí oční chirurg Jana Mikšovská z kliniky DuoVize. Dodala, že ani samotný zákrok není bolestivý.

PSALI JSME:
Češi hazardují se zdravím, na prohlídky chodí jen čtyři z deseti

Strach od dětství

Profesor Jiří Mareš z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové před časem naspal obsáhlou studii o strachu z bolesti, která slouží k výuce mediků. „Vzniká zřejmě v dětství a podílejí se na něm – svým malým zájmem o dětskou bolest včetně necitlivého provádění bolestivých výkonů u dětí – i sami zdravotníci,“ napsal profesor Mareš, podle něhož lze strach z bolesti snadno diagnostikovat.

„Málo však víme o prevenci strachu z bolesti a nejvhodnějších intervenčních postupech, když už se strach objevuje,“ upozornil Mareš. „Strach z bolesti je novou oblastí, která by měla zajímat jak pacienty, tak především zdravotníky. Toto závažné téma by mělo vstoupit do přípravy lékařů i sester, ale především do každodenních klinických úvah zdravotníků. Jen tak je šance, že nebude s přibývajícími léty a s přibývajícími obtížemi u našich pacientů strach růst a bobtnat.“

Podle primářky pražské kliniky DuoVize Lucie Valešové mohou pacienti například získávat informace na webu. „Díky internetu se dnes může pacient strachu z neznáma velmi snadno zbavit,“ tvrdí.

PSALI JSME:
Opatrnosti není nikdy dost, nejvíce pracovních úrazů se stává v lednu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.