
Končící rok 2019 znamenal pro pracovníky další růst mezd, dotknul se zejména méně kvalifikovaných pozic. Přetrvávající nízká nezaměstnanost nutila firmy najímat pracovníky ze zahraničí. „Celý letošní rok se v mnoha firmách nesl v duchu očekávání zpomalení hospodářského růstu. Ten se ke konci roku sice dostavil, ale na nezaměstnanost to zatím vliv nemělo,“ říká Tomáš Surka, managing partner personálně-poradenské společnosti JobConnector.
V právě končícím roce dále pokračoval nárůst mezd, zejména na méně kvalifikovaných pozicích. Velká část firem, které ještě v letech 2017 a 2018 nenabíraly cizince, letos s náborem zahraničních pracovníků začala. Nejčastěji sázejí na Ukrajince, jejich počet se v Česku pohybuje okolo 150 tisíc.
Česká vláda letos zdvojnásobila kvótu pro zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny a podobně tak agentura Manuvia dokázala navýšit kapacitu ukrajinského náboru o sto procent. Zatímco v roce 2018 zajistila z Ukrajiny 830 pracovníků, letos už to bylo 1750.
Jakkoliv je Ukrajina jedním z nejoblíbenějších trhů zahraničního náboru, pozornost je třeba rozšiřovat i na další trhy: „Po Ukrajině a Balkánu je potenciál v regionech, jako je Bělorusko, Makedonie, Bosna a Hercegovina, anebo dokonce Řecko. V další vlně pak mluví o zemích jako Vietnam, Filipíny nebo Mongolsko,“ potvrzuje Peter Dosedla, předseda představenstva skupiny.
Od výroby ke službám
Ukrajinští pracovníci už do Čech a na Slovensko nemíří jen do výrobních firem, ale stále častěji pomáhají i v dalších oblastech, kde se i přes veškerou snahu českého školství nedaří nabídnout dostatek specialistů. Velká poptávka je po IT specialistech, například slovenský trh nabízí ukrajinským IT specialistům stovky míst. Další perspektivním oborem z pohledu agenturního zaměstnávání je oblast zdravotnictví.
„V Česku chybí aktuálně asi pět tisíc sester. S několika nemocnicemi začínáme připravovat projekt, který umožní posílit personál o kvalifikované zdravotníky ze zahraničí. K situacím, kdy se kvůli nedostatku personálu zavírají některá oddělení v nemocnicích, by tak nemuselo docházet,“ uvádí Dosedla.
Personální oddělení si podle všeho ani v nadcházejícím roce moc neoddechnou, predikuje společnost JobConnector. Bude pokračovat velký hlad po lidech v oboru IT, obchodu a službách. Samostatnou kapitolou jsou nekvalifikované, a především pak kvalifikované manuální pozice ve výrobě, kterých je a bude velký nedostatek. S tím souvisí další pokračování trendu náboru pracovníků ze zahraničí.
Výzva pro české zaměstnance
IT, logistika nebo zdravotnické služby ale mohou být výzvou i pro české zaměstnance, kteří doposud pracovali v jiných oborech. Z letošního průzkumu Manuvia vyplynulo, že ochota Čechů změnit obor je vysoká, přes 85 %. „Personalisté nemusejí hledat potenciální zaměstnance jen mezi lidmi se zkušeností v oboru, lidé jsou dnes otevření učit se nové věci. Úkolem zaměstnavatelů pak je vytvořit jim podmínky pro zaučení nebo změnu kvalifikace,“ konstatuje Peter Dosedla.
A jaký bude pracovní trh v roce 2020? Záleží na tom, jak moc evropskou ekonomiku ovlivní brexit, obchodní válka mezi USA a Čínou, napjaté vztahy s Ruskem nebo slabá ekonomická výkonnost některých zemí eurozóny.
„Jde o velmi podobné hrozby, jaké jsme tu měli už před rokem. A jelikož se ani jeden z těchto faktorů nepodařilo vyřešit, přenášíme si stejné nejistoty i do roku 2020. Navíc se připojují možné problémy s automobilovým průmyslem, který je v Evropské unii pod velkým tlakem stále se zpřísňujících požadavků ze strany ekologů, silně protlačované elektromobility, a také ho mohou ohrozit cla ze strany USA,“ uzavírá Tomáš Surka ze společnosti JobConnector.