Pracovní úrazy jsou často následkem únavy zaměstnanců

Na dnešek připadá Světový den bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Vyhlásila v roce 2003 Mezinárodní organizace práce jako vzpomínku obětem pracovních úrazů. Každý rok totiž zemře při práci kvůli nějakému selhání přibližně šest tisíc lidí.
Existuje řada odvětví, kde mohou mít nehody způsobené únavou zaměstnance závažný dopad. Jsou to například jaderné elektrárny. Foto: Pixabay

Zvýšenému riziku úrazů se vystavují především lidé pracující ve směnném režimu. Tito zaměstnanci se musí vyrovnávat s neustále se měnící pracovní dobou, nočními směnami a v případě 12hodinových směn i značnou fyzickou zátěží.

Protože biologické hodiny se takovému pracovnímu rytmu těžko přizpůsobují, může mít tento stav za následek nedostatek spánku, což vede k únavě a snížené ostražitosti nejen na noční směně.

Pocit únavy a nepozornost jsou tak nejčastějšími příčinami vedoucími k selhání lidského faktoru mnohdy s vážnými následky. Řízení rizik únavy (Fatigue Risk Management), které např. doporučuje společnost Déhora, může tato nebezpečí odhalit a snížit.

Existuje řada odvětví, kde mohou mít nehody způsobené únavou závažný dopad. Jsou to například jaderné elektrárny, ropný průmysl, lodní, letecká, železniční a autobusová doprava či zdravotnictví.

Kromě enormních finančních, zdravotních nebo ekologických následků si tyto společnosti také nemohou dovolit poškození své pověsti. Bdělost svých zaměstnanců proto nenechávají náhodě.

PSALI JSME:
Pracovním úrazem je i sportování na firemní akci

Firmy si stále častěji uvědomují, že zákonná minima k odhadu a zvládání rizik souvisejících s únavou nestačí a snaží se definovat rozsáhlejší opatření. Důkazem jsou nejen směrnice, ale i speciální pracovní pozice jako firemní ergonom nebo plánovač pracovních sil.

Výzkumy ukazují, že únava je způsobena především nedostatečným spánkem i jeho špatnou kvalitou. Pokud zaměstnanci mají méně než šest hodin nepřetržitého spánku, může to vést k problémům. Důležitý je i počet hodin, po které zaměstnanec bděl před nástupem do práce a v kterou denní dobu zaměstnanec spí a pracuje. I když má zaměstnanec dostatek času na spánek, během dne je odpočinek méně vydatnější než v noci.

PSALI JSME:
Množství a hlavně kvalita spánku v dospělosti ovlivňuje kvalitu života ve stáří

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Stravenky zrušme, pomůže to celé ekonomice

Ministerstvo financí chce nabídnout zaměstnavatelům, aby místo stravenek dávali zaměstnancům rovnou nezdaněné peníze. Samozřejmě v odpovídajícím množství, tedy v množství limitovaném. Pokud by návrh prošel, zvýšila …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru