Praha má nové vedení. Investoři potřebují kontinuitu a stabilní podmínky pro stavební rozvoj metropole

Praha má po téměř pěti měsících od komunálních voleb nové vedení. Pražští zastupitelé zvolili na čtvrteční ustavující schůzi radu hlavního města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou. Vznik stabilní koalice, která nyní začne vládnout metropoli, je důležitým předpokladem pro další rozvoj Prahy a tolik potřebnou výstavbu nových bytů.
Praha má nové vedení. Pražští zastupitelé zvolili na čtvrteční ustavující schůzi radu hlavního města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou. Ilustrační foto: ODS

Prioritou pro investory je prorozvojový stavební zákon a Metropolitní plán. Praha je motorem fungování celé země a vytváří celou čtvrtinu hrubého domácího produktu (HDP). Proto by se vedení Prahy mělo do jednání o novém zákoně intenzivně zapojovat a prosazovat zejména posílení pravomocí v územním plánování a městských stavebních předpisech.

Metropole musí mít jasnou strategii výstavby a financování nových škol. Bez zajištění školství a další potřebné infrastruktury, což je nutným úkolem veřejné správy, se masivní bytová výstavba nemůže rozběhnout. Praha a stát musí úzce spolupracovat v oblasti legislativy, spravedlivého rozdělování daní a při financování celostátně významných staveb.

Pro Prahu je výhodné rozpracovat různé modely spolupráce se soukromým sektorem (PPP projekty). Praha má jiné, důležitější úkoly než stavět vlastní byty. Svůj fond nájemních bytů si ale může snadno a rychle vytvořit transparentní směnou nevyužívaných veřejných pozemků a brownfieldů za byty, které postaví soukromí investoři.

Autor je zakladatel a šéf společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Jenda Stehlik

    Stavebnictví domu a bytu je ukazatelem konkurenceschopnosti státu a jeho efektivity a pružnosti . USA bydlení za 4,5 ročního platu . U nás 15 ročních platu . Víc není třeba dodat.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB