Praha v plusu, ostatní evropské indexy v mínusu

Analýza
Podstatnější makrodata ve středu nebyla zveřejněna. Snad jen německý IFO index, který byl ve složce očekávání mírně lepší než odhady, což vedlo i ke zlepšení souhrnného indexu.
Akcie ČEZu jako by neznaly strop. Ve středu vyskočily o 3,67 procenta, (875,50 Kč). Ilustrační foto: ČEZ

V úterý po zavření trhu reportoval výsledky Microsoft. Tradiční byznys klesá, nahrazuje to však růst cloudu, ale výhled asi investory nepotěšil. Ve středu otevřel obchodování slabší o 4,5 procenta.  Ve středu se, mimo jiné, bude čekat na výsledky Tesly a IBM.

Index S&P 500 ve středu otevřel poklesem o 1,5 procenta.  Evropské akcie (Index STOXX Europe 600) ve středu na konci obchodování oslabovaly o 0,6 procenta.

Pražská burza byla ve středu „bílou“ vránou. S největší pravděpodobností jako jediná v Evropě rostla. Index PX ve středu vzrostl o 0,71 procenta (1 302,99 b.). To je zásluha především ČEZu. Jeho akcie jako by neznaly strop. Ve středu vyskočily o 3,67 procenta, (875,50 Kč) a pozitivní sentiment se rozprostřel na celém pražském parketu.

PSALI JSME:
Investiční výhled na rok 2023 (2.). Spojené státy: V čele „Big Tech“ titulů Meta, Apple či Microsoft

Ještě připomenu, že ČEZ je od začátku roku 2023 v plusu již 13,70 procenta. S největší pravděpodobností je to reakce na možnou restrukturalizaci. Investoři spekulují nad vysokou prémii k současné tržní ceně.

Netřeba dodávat, že ČEZ byl zároveň nejobchodovanějším titulem s téměř 60% podílem na celkovém objemu obchodů. Následovala Kofola (+0,79 %, 254 Kč), Philip Morris ČR (+0,60 %, 16 700 Kč) a Erste (+0,43 %, 802,40 Kč). Lehce se podařilo posílit ještě Monetě (+0,25 %, 78,70 Kč).

Většina titulů během středy posilovala. Oslabila pojišťovna VIG (-0,68 %, 581 Kč) a Komerční banka (-0,42 %, 710 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investiční výhled na rok 2023 (1.). Pražská burza: Zájem o ČEZ a banky, v TOP10 i nové emise trhu START

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Podle poměru mědi a zlata recese nehrozí

Poměr mědi a zlata je tržním barometrem chuti k riziku, rizika recese a výnosů dlouhodobých dluhopisů. Jeho prediktivní síla vychází z velmi rozdílného využití obou komodit. Zlato je nejdéle existujícím bezpečnějším …

Cena zlata vzrostla téměř o pětinu za tři měsíce

Cena zlata v posledních měsících výrazně roste. Zatímco ještě na začátku listopadu stála unce zlata 1 648 dolarů, nyní již atakuje úroveň 1 950 dolarů. Investoři považují zlato za bezpečný přístav a stahují se do …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.