Praha zlevnila. Většina Čechů se ale stejně nerozšoupne

Glosa
V centru Prahy je to jak po vymření. Připomíná přímořské letovisko mimo sezónu. Už i Němci prchli, museli, říkají dva stánkaři u rožně na Staromáku. Číšníci v restauracích kolem Orloje nebývale úslužně lákají i Čechy k posezení pod plynovými hořáky na zahrádkách. Úsměv je to ale většinou dosti nucený.
Ve Staroměstské restauraci podle naší zkušenosti nemají problém hostům předložit upatlané, něčím polité a notně osahané kusy papíru. Foto: FAEI.cz, autor

Pár stovek turistů samozřejmě projde, a i si sednou na něco k jídlu, ale kde jsou ty davy, desetitisíce lidí s naditými kartami a peněženkami za sezónu? Na zahrádce občas lidi jsou, ale uvnitř zejí restaurace prázdnotou. Pohádkové tržby jsou fuč, ale náklady zůstávají.

Jenže – že by ceny v restauracích v centru metropole klesly zase tak výrazně, jako třeba ceny ročních nájmů v bytech po Airbnb, tak to tedy nečekejte. V bytech dnes zaplatí zájemce za měsíc tolik, jako dříve za víkend. Takové zlevnění v restauracích na pražském Staromáku se zatím nekoná.

Přitom dost Čechů dává najevo, že teď by si šli konečně Prahu užít, když v ní neproudí davy cizinců. Většina našich se zde ale stejně nerozšoupne. Jídlo za 300 korun? Možná jedno pivo za devadesát? To ale naši pivaři nedají už z principu.

Příklad: Dvakrát deci a půl (!) běžného bílého vína, třikrát irská káva, jeden „turek“ (za 59 korun!), karafa točené vody z kohoutku také za bez koruny šedesát korun, dvě palačinky bez dvou za sto dvacet, a suma sumárum jsme na více než osmi stech korunách. Za to se dá mimo centrum metropole ve třech už slušně najíst. Foto: FAEI.cz, autor

A v hospodě, která necílí jen na cizince, si určitě zákazník také počte z čistého lístku. Ve Staroměstské restauraci podle naší zkušenosti nemají problém hostům předložit upatlané, něčím polité a notně osahané kusy papíru. I v době nekoronavirové by to bylo hygienické riziko. Avšak uvnitř v restauraci je to samá naleštěná mosaz.

Poznámkou na závěr budiž konstatování, že provozovatelem uvedené restaurace není Čech. Majitelkou je Milica Stanković (47), která prostřednictvím firmy Food Code provozuje na lukrativních adresách v Praze dalších šest restaurací: Dvě v Celetné – Černou Madonu a Krčmu u Pavouka, v ulici Na Poříčí Baristu, na Václaváku U Zlaté Pšenice, na Národní Knedlín a na Týnu Indian Jewel.

To, co se děje kolem korony, je velký zejména ekonomický průšvih, ale snad na tom něco pozitivního nakonec bude: Trhy se pročistí a třeba to povede k větší pokoře a preciznosti. Doufejme.

Reprofoto: foodcode.cz

Zavřít reklamu ×
  1. Pražáci jsou zloději a já se divím turistům že tam vůbec jedou. Stačí shlédnout dokument BBC o Praze a jak všichni okrádají turisty od kapsářů,taxikářů,restaurací,směnáren a dalších podvodníků.

    • a vime, ze vetsina Prazaku neni z Prahy? V tom clanku jasne zaznelo, ze ty restaurace patri dame, co rozhodne neni ze Ziskova. To muzu rict, ze v Ostrave jsou jen opilci a debilove. Ale neni to pravda. Pokud nekdo nema rad Prahu, at tam nejezdi. Ale flusat na vsechny? No fuj…

    • lebo v cizine nik neokrada turistov. vidno, ze nikam necestujete. v prahe ma za 17 rokov nik neokradol. ok rumun taxikar o 200 kc teraz. ale cesi? nikdy. trapne pomluvy nic viac. som zvedava kde to skonci, kedze praha nezaraba na turizme

  2. Byli jsme v květnu….. velké pivo U supa za 40, opravdu dobrá italská pizza hned vedle Staromáku za 120,-…. kousek dál megahamburger za 150,-… žádné stížnosti

  3. Konečně na ty pražský zloděje došlo. Čím víc jich zkrachuje, tím lépe. Žádný slušný Čech do těch jejich praček na peníze v centru Prahy nepůjde přesto, že i Češi jsou těmto parchantům teď dobří.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.