Právní a daňové novinky pro rok 2024 (5): Zpřísnění pravidel pro dohodáře, home office jen písemně

Téma týdne
Novela zákoníku práce zpřísňuje uzavírání dohod o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohod o provedení práce (DPP). I zaměstnanci na DPČ nebo DPP musejí mít nárok na minimální státem stanovenou mzdu (ta od nového roku také vzrostla na 18 900 Kč, pozn. red.), stejně tak budou mít nově zákonný nárok na příplatky za práci v noci, o svátcích, za ztížené pracovní prostředí či o víkendech.
Novela zákoníku práce spolu s dalšími změnami povede ke snížení flexibility dohod mimo standardní pracovní poměr a znamená konec klasických představ o brigádách. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nová podoba zákoníku práce platí již od října, ale některé změny jsou účinné až od Nového roku. Týká se to zejména ustanovení o dovolené pro pracovníky, u kterých je využívána dohoda o provedení práce (DPP) nebo dohoda o pracovní činnosti (DPČ).

Novela také zavádí nutnost sledovat nárok na dovolenou či povinnost písemného rozvrhu pracovní doby alespoň tři dny předem. „Veškeré změny vedou především k tomu, aby zaměstnanci na DPP či DPČ získali obdobná práva jako zaměstnanci v pracovním poměru,“ informoval redakci FAEI.cz Petr Glogar, advokát PwC Legal.

PSALI JSME:
Stát nemístně zpřísňuje pracovní podmínky lidí pracujících na dohodu

„Důsledkem bude, že některých prací na tyto dohody bude ubývat, v důsledku čehož někteří zaměstnanci mohou směřovat až do šedé ekonomiky. To ve výsledku nepomáhá ani zaměstnancům ani státu, který přichází o nemalé finanční prostředky, ať už na nižším výběru daní nebo sociálního a zdravotního pojištění,“ vysvětlil.

„Novela zákoníku práce zbořila dosavadní dlouhá léta zaběhlé pracovněprávní vztahy a postupy. Naprostou většinu změn již firmy musely udělat, některé ale nastaly až od 1. ledna. Jednou z těch hlavních je zavedení nároku na placenou dovolenou u pracovníků na DPP a DPČ,“ sdělila naší redakci advokátka Petra Sochorová z mezinárodní advokátní kanceláře Noerr.

PSALI JSME:
Také risknete práci načerno?

Pokud pracovní poměr trvá nepřetržitě minimálně čtyři týdny a je odpracováno minimálně 80 hodin, tak mají tito pracovníci, jak uvedla, nárok na dovolenou, stejně jako běžní zaměstnanci. „Spolu s dalšími změnami to vede ke snížení flexibility dohod mimo standardní pracovní poměr a znamená to konec klasických představ o brigádách,“ konstatovala Sochorová.

Novela zákoníku práce také uvádí povinnost uzavření písemné dohody při vykonávání práce z domova a paušální náhradu nákladů na home office, který přitom zůstává nenárokový. Novela myslí i na digitalizaci uzavírání pracovních smluv nebo jednodušší zasílání výpovědí.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
V pracovněprávních vztazích zase přibude papírů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB