V pracovněprávních vztazích zase přibude papírů

Názor
Novela zákoníku práce jde v některých ohledech správným směrem, jenom ten krok mohl být razantnější. Zde mám v prvé řadě na mysli úpravu doručování, kde došlo k jistému zjednodušení, například pokud jde o doručování do datové schránky zaměstnance.
Pozornost budí nová pravidla pro práci na dálku. U jakékoli práce na dálku je třeba sjednat písemnou dohodu, což opět představuje zvýšení administrativní náročnosti. Ilustrační foto: Pixabay.com

Doručovat výpověď zaměstnanci e-mailem je však i nadále poněkud komplikované. Rovněž doručování poštou je stále spojeno s obtížemi, neboť zůstala například zachována povinnost zaměstnance jakožto adresáta poučit o následcích odmítnutí převzetí písemnosti.

Bohužel v některých bodech představuje novela zpřísnění právní úpravy, a tím i její vyšší administrativní náročnost pro zaměstnavatele.

Zde mám na mysli především změny v oblasti dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Obávám se, že změny, které ohledně těchto dohod nastávají, povedou k významnému snížení atraktivity této formy pracovněprávního vztahu, oblíbeného právě pro svou flexibilitu.

PSALI JSME:
Pravidla home office určí novela zákona. V praxi ale už vznikají

Pozornost jistě budí nová pravidla pro práci na dálku. Na straně jedné je pozitivní, že byla vyjasněna otázka paušální náhrady nákladů, které zaměstnanci v souvislosti s prací na dálku vznikají, a že je možná dokonce sjednat, že zaměstnanci právo na náhradu těchto nákladů nenáleží.

Na straně druhé je však ohledně jakékoli práce na dálku zapotřebí sjednat písemnou dohodu, což představuje opět ono zmíněné zvýšení administrativní náročnosti.

Rozšiřuje se také informační povinnost zaměstnavatele vůči zaměstnancům. Obávám se, že tak v pracovněprávních vztazích zase, hovorově řečeno, přibude papírů. Za zásadní nedostatek považuji, že se ve chvíli schválení jedné novely už zase připravují novely další. O stabilitě právní úpravy v oblasti pracovního práva tak vůbec nelze hovořit.“

Autor je advokát AK kanceláře Rödl & Partner
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Legislativní změny v roce 2023 (5.): Novela zákoníku práce a home office

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.