Stát nemístně zpřísňuje pracovní podmínky lidí pracujících na dohodu

Názor
Novela zákoníku práce, kterou minulý měsíc schválili poslanci, upravuje kromě jiného pracovní podmínky takzvaných dohodářů, které se víc přiblíží klasickému pracovnímu poměru. Nová pravidla pro „dohodáře“ a jejich zaměstnavatele představují včlenění několika socialistických prvků do legislativy upravující jejich pracovněprávní vztah.
Zaměstnavatel se bude muset už jen při zaměstnání jediného „dohodáře“ přihlásit do registru zaměstnavatelů. V praxi to znamená zkomplikování podmínek především pro drobné živnostníky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vláda tudíž hází klacky pod nohy činorodým lidem, aby tak „chránila“ ty, kteří ovšem dosud do práce na dohodu vstupovali zcela dobrovolně. Až se zase bude někdo divit, kde se pořád bere nová a nová byrokratická a administrativní zátěž doléhající na podnikatele, zde je část odpovědi. Před volbami vždy slýcháme, jak je třeba podnikatelům zjednodušovat život, po volbách se děje pravý opak.

Dosud dobře fungující, jednoduché a flexibilní „dohodářské“ smlouvy končí. Zaměstnavatelé dle nové legislativy musí už i „dohodářům“ písemně rozvrhnout pracovní dobu. Musí přitom dbát na dodržování přestávek v práci a garantovat dostatečný odpočinek či náležitě upravit noční práci.

Zaměstnavatel se také bude muset už jen při zaměstnání jediného „dohodáře“ přihlásit do registru zaměstnavatelů. V praxi to vše znamená zkomplikování podmínek třeba pro drobného živnostníka, který chce na letní výpomoc najmout brigádníka. Místo aby stát nechal jednoduché „dohodářské“ pracovní smlouvy, které dobře a pružně fungovaly, na pokoji, zasahuje do nich nemístným způsobem.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Evidence dohod by byla zbytečnou agendou navíc

Zavřít reklamu ×
 1. u chlapa delam brigadu, dohodli jsme se, ja delam, on plati. oba jsme spokojeny, ted do toho stat hodil vydle a ja nejspis prijdu o dobrou brigadu.

  • Tak buď má Vaše práce hodnotu a budete ji dělat i za nových podmínek…a nebo je bezcenná a skončí. Označovat za nových podmínek bezcennou práci za dobrou brigádu je nonsens. Tak či onak, ekonomika na tom bude lépe, pokud špatné brigády skončí.

   • Podle vás můžeme zavést všude „třicítku“. Tak buď má Váš závoz hodnotu a budeme jej dělat i za nových podmínek … nebo je bezcenný a skončí.

 2. směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1152 ze dne 20.června 2019 o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách v Evropské unii – už mělo být hotové za Babiše, nyní nám hrozí nemalá pokuta od EU, pokud bychom ta pravidla nezavedli, jde o to, že i zaměstnanec na dohodu bude mít nárok na dovolenou, školení atp. Pokud si napíšete, že budete mít pracovní dobu denně od 8 do 12 a budete tam chodit od 8 do 10 a od 13 do 15 h, nebo jak prostě bude třeba, tak to už je každému jedno, pokud s tím souhlasí zaměstnavatel, a s tím se určitě dohodnete. Je to ovšem finanční a administrativní zátěž pro zaměstnavatele. Dohodáři ale budou mít více výhod – viz např. ta placená dovolená…

 3. Střední a malé podnikání je v ČR na odstřel už pár let zpět. Navzdory proklamacím vlád o podpoře je cíleně likvidováno.

 4. Tohle povede k tomu, že lidi budou pracovat ještě víc „na černo“, než teď. Nic jiného se nestane. Stát místo zisků bude mít další ztráty. Čím víc závistivých hlupáků budeme volit, tím hůř se nám povede, protože tohle tu už bylo a přesně k tomuto vedlo. Národ, který nezná svou historii si jí musí zopakovat.

 5. Soudruzi, jsou tu lidé co pracují na HPP a platí daně, soc., zdravotní.A k práci si vezmou DPP kde si přivydělají k výplatě pár drobných na přežití a z toho také platí daň. Co Vám vadí? Že si lidé chtějí koupit máslo na chleba? Měsíční výplata je směšná.

 6. Vzhledem k tomu, že autorem je ve skutečnosti trinity bank, tedy organizace, které záleží na tom, aby lidé dělali za hubičku, nelze se této tragikomické plácanině divit.
  Přesně podle ideologie cca 1900, autorem bym NAM, tedy společnost koncernů a továrníku v USA, proklamuje tento plk, že pokud lidém nemají žádná práva, všechno je skvělé.
  Krom pro ty lidi. Zvlášť za obrovské inflace.
  Jejda! Pracovníci budou mít právo se najíst a mít dovolenou=nebe nám spadne n a hlavu!
  A pan zaměstnavatel bude mít jenom na jednu milenku.

 7. Kdyby dohody neobcházely daňové povinnosti a povinnosti dle zákoníku práce dalo by se s článkem souhlasit…vlastně by se dalo souhlasit i pak. Jen by dohodáři a jejich zaměstnavatelé nesměli natahovat nenechavé pracičky po dotacích, sociálních dávkách a dalších službách placených z eráru. To se holt musíme rozhodnout, jaký stát chceme. Dosavadní dohody jsou v podstatě ani ne socialismus ale čirý komunismus – stát sype na dohodáře dávky, zdravotní péči, vzdělání pro děti – a dohodář jen bere. Ne nadarmo jsou dohody reliktem po minulém režimu nemajícím mimo bývalý východní blok obdoby.

 8. Co to je zase za nesmysl z 5kolky ? To už je ubohost, plyn, ropu pořád bereme z Ruska. To přes nějaké zločinné dealery 2-3x dražší, než dříve, to nevadí ? Války chtivým „politikům“ nevadí, kupčením se z toho stala demokratická komodita. Takové info pro nejen naivní voliče 5kolky s kontrášem vydala ne.vláda.

 9. Nastane zaměstnávání na černo. Už nyní je spousta brigád kdy se nikde nic neeviduje a peníze za práci na ruku. A bude to stále častěji. Kdo má exekuce tak potřebuje peníze na ruku,přes nějaký účet to nemá smysl.Exekutor účet vyluxuje a žít z vody nejde…..Nejlépe to mají řidiči z povolání,kteří berou miminálku oficiálně a „bokem“ min. 50 euro denně.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB