Prázdné byty drtí vlastníky. Skokově přibylo těch, kdo se je snaží udat na vlastní pěst

Přibývá vlastníků prázdných bytů, kteří se je snaží prodat či pronajmout na vlastní pěst. Nabízejí je bez realitních kanceláří. Zároveň podle informací FAEI.cz cítí příležitost realitní fondy a mají na plno aktivovaná svá oddělení výkupu. Za nemovitosti ale platí mnohem méně, než by si jejich vlastníci přáli. To je princip byznysu – výhodně koupit a ještě výhodněji prodat.
V březnu stoupl celorepublikově počet nabízených bytů k pronájmu o 16 procent, v Praze pak dokonce o 44 procent. Ilustrační foto: FAEI.cz

Každopádně se obnažuje ono investorské okřídlené rčení „Cash is King“. V panice jsou totiž hlavně ti vlastníci bytů, kteří si je koupili na levné 100% hypotéky, spoléhali na příjmy od krátkodobých či dlouhodobých nájemníků, a nevytvářeli si rezervu na špatné časy.

Zatím je patrný propad nabídkových cen u nájmů, a to hlavně s podmínkou krátkodobých nájemních smluv. Roste i počet individuálně nabízených bytů, přičemž ale výrazný propad ceny se nekoná. Zatím. Za dva měsíce to může být jinak. Záleží, jak dlouho bude vše zavřené.

„Počet nabízených bytů k pronájmu na Bezrealitky skokově vzrostl, v Praze se v březnu zvýšily i prodeje,“ hlásí server Bezrealitky.cz, kde prodávají napřímo hlavně vlastníci nemovitostí. Statistiky tohoto portálu stojí rozhodně za pozornost.

V březnu stoupl celorepublikově počet nabízených bytů k pronájmu o 16 procent, v Praze pak dokonce o 44 procent, což je v porovnání s předchozím rokem víc než o polovinu. Právě v hlavním městě jde v naprosté většině případů o byty, které doposud sloužily ke krátkodobým pronájmům pro turisty.

Nyní se je majitelé snaží udat pro běžné bydlení, denně jich v nabídce na serveru Bezrealitky přibydou skoro tři desítky a podle všeho se bude tempo ještě zvyšovat. Podobný trend je i na portálu sreality.cz, kde více inzerují jak realitky, tak přímí vlastníci.

Domácí mívají nereálné představy

„Nabízené byty mají jedno společné. Jsou to nereálné představy jejich majitelů o zhodnocení v rámci běžného nájemního vztahu. Ceny, za které byty nabízí, jsou často výrazně vyšší, než je běžná nabídka. Jasně se ukazuje, jak moc krátkodobé pronájmy deformují nájemní trh,“ uvedl šéf Bezrealitky Hendrik Meyer.

Podle něj většina majitelů stále doufá, že s krátkodobými pronájmy ke konci roku zůstanou v lepší bilanci, než u dlouhodobého pronájmu, a to navzdory současným opatřením. To ale může být lichý předpoklad. Nelze totiž vyloučit, že i když se v republice karanténa za nějakou dobu uvolní, hranice mohou i nadále zůstat zavřené. A i kdyby se otevřely, pravděpodobně přijede mnohem méně turistů.

Situace se odráží také v oblasti prodejů nemovitostí. Zatím tak, že narostl počet transakcí, alespoň podle serveru Bezrealitky. Například v Praze nyní Bezrealitky evidují asi 17% nárůst prodejů oproti předchozímu měsíci. Ve středních Čechách pak především v oblasti metropolitního prstence roste 14% tempem.

PSALI JSME:
Tisíce vlastníků investičních bytů v panice zvažují prodej a nabízejí nájmy za hubičku

„Není ale nemovitost jako nemovitost. Velkou roli hraje její charakter a umístění. Důležitou inspirací je to, že během minulé krize, kdy byl celkový pokles cen bytů o 9,1 %, tak v Praze se v některých lokalitách – jako je širší centrum města – se krize cen prakticky nedotkla,“ říká Jiří Bonk ze stavební společnosti Wirtuuu.

V nižších cenách bytů se zamrzlá ekonomika ještě neodráží, protože stále je dost kupujících s hotovostí, kteří své finance raději z části uloží do nemovitosti. „Lze předpokládat, že pokud budou ceny nemovitostí klesat, tak to bude v průměru méně, než u cen jiných investičních komodit. Lokality s rostoucí nezaměstnaností ale mohou zažít větší pokles cen, než méně postižené oblasti,“ soudí Jiří Švec z realitní kanceláře Evropa.

Kde zatím klesly ceny nemovitostí nejvíce? U chalup v horším a špatném stavu. Zvětšila se i jejich nabídka, soudě třeba podle počtu inzerátů na serveru sreality.cz u těchto nemovitostí v ceně kolem milionu korun. Během posledních dvou měsíců ceny poklesly o zhruba tři sta tisíc. Tyto nemovitosti mohou být zajímavé coby rodinná investice do pozemku, ale ruina na vesnici, sama o sobě, určitě výhrou není.

PSALI JSME:
Realitní trh zamrzne, ceny bytů budou stagnovat

×
 1. Vyucen v oboru kovoobrabec radi… Nema poneti o svete a rizicich v nem, a uz vubec ne o to, co nastane… V lednu radil, v breznu diky takovym radam skoncite v…

 2. Hahahaha ti co ze sebe dělaly zazobany frajery teď pláčou že jim nefrčí cizinci. No padněte na hubu.. Dobře vám tak.. 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣

 3. zde se ted ukaze kolik bytu je pro airbnb,kde se neodvadi ani koruna na danich. ted zustanou prazdne mnoho mesicu neli let. prekupnici prodelaji gate. Ted se uvidi kdo z nich lhal,ze v tom byte lidi bydli.

  • airbnb předává info správci daně, není možno neplatit daňe anebo čekat že nedojde dovýměr. Ověřte si informace než vypouštíte zbytečně nepravdivé informace, které vedou jen k zášti

 4. A Hřib bude v Praze kvílet, že nejsou byty a on s tím zatočí. Bude prý kontrolovat elektroměry. Už nemusí, už to vidí… Jenže ti “chudáci koronavirem drcení vlastníci” nemají byty pro lidi ale na kšeft a v tom je celý ten problém!

 5. nic přes ty podvodníky a zloděje z realitek neprodávat.Ted se jim zmenší panděra,hyenám nenažraným.Potáhnou pracovat.Tolik realitek na 10 mil obyvatel není nikde na světě.Tolik nenažraných ,nevzdělaných námandů,kteří parazitují na lidech je jen u nás v realitním sektoru….

  • Smutné je, že díky nedávno schválenému zákonu, zustanou na trhu prakticky jen ty nenažrané realitky neskutečně navyšující cenu realit, zatímco ty malé, co šlo často vnímat jako službu za rozumný poplatek, zmizí. Otázka je, jestli se do počtu realitek /obyvatelé, počítají fyzické osoby, nebo jen realitní kanceláře. Ono taky až bude trh rozdělen mězi 8-10 velkých realitek, tak si možná pomužem v počtu realitek na obyvatele, ale ceny za realitní služby, to určitě nesníží.

 6. Nedivím se že jsou byty prázdné, něco se jednou stát muselo, to nejsou nájmy pro běžné lidi, bohužel

 7. Jeden z mála pozitivních důsledků pandémie, děda říkával fšecko zlý je na něco dobrý. Tak nevím, měl pravdu?

 8. Myslím, že pronajímatelé mohou být v klidu. Stačí přehrkat cca 2-3 týdny a situace se úplně otočí. Enormně vzroste poptávka po nájemním bydlení v Praze, protože byty začnou hromadně poptávat Češi, kteří se vracejí ze zahraničí kvůli práci. V zahraničí pracovali obvykle v hotelech a restauracích, které kompletně zavřeli, takže nemají práci. A zůstali jim jenom vysoké náklady na život v zahraničí. Takže je logické, že se vracejí do Čech. Předpokládám, že se jedná o aktivní lidi, kteří ale nemají v Čechách vlastní byt a že by byli ochotni bydlet dlouhodobě s rodiči, o tom dost pochybuji. Takže v krátké době se situace úplně otočí. Kolik je v Praze volných bytů na Airbnb a kolik bude takto vracejících se pracujících Čechů ze zahraničí?

  • také si myslím že se stane neco podobného. K tomu už ted dávají majitelé k pronájmu hluboku pod tržní cenou svoje airbnb byty v centru. Nájemní smlouvy to jsou ale krotkodobé, takže kdo si chce vyzkoušet třeba půl roku bydlení v Mánesovce za 6000,- tak může.

   • Přesně, kdo to chce skusit, ať to skusí teď, páč v přeturistovaném centru, už se pár let normálně bydlet nedá. dobře pamatuju když jsme chodili na náplavku v minulém tisíciletí, na procházky kuli klidu, a člověka aby hledal. Ještě před chvilkou se tam skoro nedalo ani hnout 😀

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Dlouhodobý nájemník nebo ukřičený turista?

Letošní pokračující koronavirová krize a s ní spojený výrazný propad cestovního ruchu jasně dokázal to, na co upozorňuji už delší dobu. Solidní dlouhodobý nájemník se vyplatí více než nestálý ukřičený turista.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Povinným ručením automobilu chráníte především ostatní

Poradna
Platíte a vlastně ani nevíte proč? Řeč je o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které většina řidičů pokládá spíš za daň, než pojištění, a proto se zajímá spíše o jeho výši, než o to, co toto povinné ručení garantuje, co chrání a na co se nevztahuje, i čím se liší od havarijního pojištění. Což jsou však informace, o něž se nestará jen řidič bezmezně věřící, že právě jemu se na silnici nic stát nemůže.
Rolovat nahoru