
„Dá se očekávat, že prodeje nových bytů v nejbližších týdnech zcela zamrznou a je jen otázkou času, jak dlouho bude toto období trvat. Kdo by však čekal, že nemovitosti zlevní, ten bude zklamaný,“ tvrdí šéf Ekospolu, Evžen Korec: „Nové byty, které už jsou na trhu, zcela určitě nezlevní. Firmy je stavěly za vysoké náklady a tak s cenou nemohou jít příliš dolů. Žádná firma nebude chtít jít do mínusu. Ceny bytů budou stagnovat, nedojde k jejich poklesu, ani růstu.“
Jeho názor mezi developery rozhodně není ojedinělý. „Levnějších nemovitostí se zejména Praha ani přes trable s koronavirem nedočká. Rezidenční trh ovlivňuje přetrvávající paralýza nové výstavby, která je způsobena řadou legislativních překážek,“ říká Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.
Podle ní uměle omezená nabídka a rostoucí ceny stavebních prací i pozemků budou mít za důsledek, že tempo růstu cen bytů může krátkodobě zpomalit či se dočasně zastavit, ale z dlouhodobého hlediska je větší pokles nereálný.
„Je jasné, že koronavirová epidemie realitní trh mění,“ bez obalu přiznává Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře Lexxus. Krátkodobé změny jsou podle něj výrazné, v dlouhodobějším výhledu prý ale důvod k otřesům není. Nejvýrazněji, jak upozorňuje, propad kvůli omezení cestování pociťují vlastnící bytů určených ke krátkodobému pronájmu.
Zlevňování nečekejme
Také podle Dany Bartoňové, obchodní ředitelky YIT Stavo nyní logicky klesá poptávka po nemovitostech a může dojít ke stagnaci růstu cen. „V dlouhodobém horizontu ale žádné zlevňování nových bytů neočekáváme,“ říká a dodává, že se dá očekávat maximálně zlevnění některých doprodejových jednotek v novostavbách, k čemuž ale dochází vždy, bez ohledu na aktuální opatření kvůli pandemii koronaviru.
Negativní ekonomické dopady na firmy ale zřejmě povedou v řadě případů k propouštění a k růstu nezaměstnanosti. Bartoňová soudí, že tyto důvody mohou vést k částečné změně v chování kupujících: „Obavy ze ztráty zaměstnání a neschopnosti dostát svým závazkům mohou lidi odradit od nákupu na hypotéku. Je proto pravděpodobné, že vzroste poptávka po nájemním bydlení, což by pak mohlo přinést i zvýšení nájmů.“
„Dá se očekávat příchod recese, otázkou pouze je, jak velká bude,“ domnívá se Evžen Korec. Predikuje, že spousta firem kvůli (pozn. red. – kvůli vládním opatřením nuceně) zavřenému provozu zkrachuje, vzroste i nezaměstnanost. „Prodeje bytů a domů proto budou stagnovat, zájem o koupi nemovitosti nebude příliš velký. Lidé budou mít spíše existenční starosti a nákladné investice, mezi které patří i pořízení nového bydlení, odloží na později,“ myslí si šéf Ekospolu.
Karel Týc, partner investiční a developerské skupiny Natland Group, vidí situaci z jiného úhlu: „Kam se pohnou ceny, až nastane uvolňování nouzových opatření, záleží především na našem současném přístupu k práci. Pokud nebudeme překotně z opatrnosti zavírat a utlumovat firmy a lidé nebudou v panice utíkat z práce, pak věřím, že k žádnému zásadnímu otřesu nemusí dojít. Přesto se ale nárůst cen, jako dopad současných omezení, nedá vyloučit.“
Bytovou potřebu vyřešit musíte
Rezidenční výstavbu podle Evžena Korce čekají těžké časy: „Zásadní otázkou dnešních dní je, jak se bude bytová výstavba vyvíjet v následujících měsících. Kvůli přísným opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru totiž mnohé stavební firmy omezují či dokonce pozastavují svou činnost.“
Korec si myslí, že zájem lidí o nákup nové nemovitosti nebude po odeznění současných restrikcí nijak vysoký, domácnosti prý budou řešit spíše základní otázky přežití. „Zcela jistě totiž nastane celosvětová recese a spousta firem zkrachuje. Mnoho lidí přijde o práci a v takovém okamžiku se nákladné investice, jako je nákup nemovitosti, odkládají na neurčito nebo na lepší časy,“ tvrdí.
„Na vyhodnocení dopadů (protikoronavirových opatření vlády – pozn. red.) na prodeje je zatím brzy. Nákup nemovitosti je dlouhodobé rozhodnutí, které lidé zatím nepřehodnocují,“ říká Peter Višňovský. „Bydlení je základní potřeba, kterou sice můžete na čas odložit, ovšem vyřešit ji musíte, takže lidé nemovitosti nakupovat budou,“ myslí si Dana Bartoňová.
Optimistická je i ředitelka Central Group: „Poptávka bydlení bude určitě nyní nižší než v minulých měsících. Ale potřebu bydlení lidé dříve či později řešit budou muset. Proto se dá očekávat, že už pár týdnů po překonání současné koronavirové krize se situace změní.“
Hypoteční trh klesne. Ve všem
Po zveřejnění údajů Fincentrum Hypoindex za únor v minulém týdnu si hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura položil otázku: Co se teď bude dít s hypotečním trhem při koronavirové epidemii?
„Je jednoduché se shodnout, že trh půjde dolů. V objemech, kusech i sazbách,“ odpověděl si a dodal, že všechny banky si teď lámou hlavu, jak bude ten propad veliký: „Pokud se ukáže, že kulminace epidemie bude v polovině dubna, mohl by se koncem dubna obnovit obchod a začít se vracet do normálu. To by znamenalo, že produkce by vypadla na šest až sedm týdnů.“
To by podle něj bylo velmi nepříjemné, ale nebylo by to fatální. „Česká národní banka vydala trhu razantní signál snížením svých sazeb. V kombinaci se zvýšenou snahou bank získat z menšího koláče nějaké klienty, se trend obrátí a úrokové sazby hypotečních úvěrů půdou dolů,“ předpovídá Staňura.
Druhou stranu téže mince ale vidí hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda: „S příchodem recese a růstem nezaměstnanosti bude docházet k nárůstu podílu problémových hypoték, ať už splácených s prodlením či nesplácených. Bankéři se budou muset častěji uchylovat k exekucím na majetek problémového dlužníka, v krajním případě zabavovat předmětnou nemovitost. Navíc budou čelit silnému propadu zájmu o hypotéky, a to navzdory jejich vyhlíženému citelnému zlevnění.“