V eurovém vyjádření je i tak letos pražský parket čtvrtý nejvýkonnější v rámci zemí EU. Vyššího výkonu v přepočtu do eur dosáhly v rámci zemí EU už jen kyperská burza (její hlavní ukazatel zhodnotil o 56,3 %, pozn. aut.) a dále pak burzy slovinská (o 32,2 %) a chorvatská (o 27,8 %).
Pražskou burzu letos táhly nahoru hlavně bankovní tituly, Erste Bank, Moneta a Komerční banka. Přidaly letos – popořadě – 74,8 procenta, 48,9 procenta a 29,5 procenta. Tuzemským bankám letos roste ziskovost o zhruba desetinu, což má pozitivní dopad na výkonnost jejich akcií. Banky těží z obecného poklesu úrokových sazeb. Nemusí již tolik vyplácet na úrocích na vkladech.
Navíc dochází k určitému oživení hypotéčního trhu. I když již banky inkasují méně za své úložky u České národní banky, opět kvůli obecnému poklesu úrokových sazeb, mají vyšší příjem z poplatků a provizí z investičních produktů, do nichž klientela nyní přesouvá své prostředky z vkladů. Banky se navíc jako loni prakticky vyhnou odvodům spojeným s mimořádnou daní z nadměrných zisků.
Z jedenácti titulů, které jsou do výpočtu výkonu indexu PX zahrnovány, letos ztratily pouze dva, a sice skupina Photon Energy, zaměřující se na solární energetiku, a výrobce bezpilotních letounů Primoco. Odepsaly 48,2, resp. 9,5 procenta. Jejich podíl na indexu PX je však zanedbatelný, do jednoho procenta, takže jejich pokles výkonnost pražské burzy jako celku příliš neoslabil.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)