Pražská burza na zelené nule, ztrácela až v samotném závěru

Analýza
Pondělní makrodata se týkala především Evropy. Byl zveřejněn německý hrubý domácí produkt (HDP), který klesl o dvě desetiny, zatímco trh čekal jeho stagnaci. Inflace ve Španělsku rostla rychleji, než se čekalo.
Pražská burza v pondělí posilovala již sedmý obchodní den v řadě. Hlavní index PX ale vzrostl pouze kosmeticky. Ilustrační foto: FAEI.cz

Tento týden by se dal také překřtít na týden centrálních bank. Čeká se rozhodnutí americké centrální banky, Fedu, Evropské centrální banky (ECB) i České národní banky (ČNB).

Čekáme růst sazeb v USA o 25 bazických bodů na 4,5 procenta, o 50 bazických bodů na tři procenta v případě ECB a beze změny (7,0 %) u ČNB. Je možné, že investoři budou tento týden do rozhodnutí opatrnější a zvolí vyčkávací taktiku.

Zámořský Index S&P 500 v pondělí zahajoval obchodování slabší o asi půl procenta. Evropské akcie (index STOXX Europe 600) se po celý den pohybovaly v záporném teritoriu, ale na konci obchodování se jejich výkon lepšil.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pražské burze jasně vládl ČEZ

Sedmkrát v řadě. Pražská burza v pondělí posilovala již sedmý obchodní den v řadě. Hlavní index PX ale vzrostl pouze kosmeticky o 0,02 procenta (1 331,30 b.). Její výkon je v kontrastu s ostatními evropskými burzami, které většinu dne klesaly.

Nejlépe si procenta vedly akcie zbrojovky Colt (+1,57 %, 584 Kč), Komerční banky (+1,10 %, 733 Kč) a pojišťovny VIG (+0,86 %, 589 Kč). Oslabily akcie ČEZ (-0,98 %, 911 Kč), Erste (-0,69 %, 806 Kč) a Kofoly (-0,40 %, 252 Kč).

V případě ČEZu to je teprve čtvrtá (!) záporná obchodní seance od začátku tohoto roku. Investoři pravděpodobně realizují zisky. Stále je nicméně od začátku roku silnější o 18,31 procenta a s přehledem také udržel hranici 900 korun.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Neúnavný ČEZ tlačí burzu dopředu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.