Pražská burza na zelené nule, ztrácela až v samotném závěru

Analýza
Pondělní makrodata se týkala především Evropy. Byl zveřejněn německý hrubý domácí produkt (HDP), který klesl o dvě desetiny, zatímco trh čekal jeho stagnaci. Inflace ve Španělsku rostla rychleji, než se čekalo.
Pražská burza v pondělí posilovala již sedmý obchodní den v řadě. Hlavní index PX ale vzrostl pouze kosmeticky. Ilustrační foto: FAEI.cz

Tento týden by se dal také překřtít na týden centrálních bank. Čeká se rozhodnutí americké centrální banky, Fedu, Evropské centrální banky (ECB) i České národní banky (ČNB).

Čekáme růst sazeb v USA o 25 bazických bodů na 4,5 procenta, o 50 bazických bodů na tři procenta v případě ECB a beze změny (7,0 %) u ČNB. Je možné, že investoři budou tento týden do rozhodnutí opatrnější a zvolí vyčkávací taktiku.

Zámořský Index S&P 500 v pondělí zahajoval obchodování slabší o asi půl procenta. Evropské akcie (index STOXX Europe 600) se po celý den pohybovaly v záporném teritoriu, ale na konci obchodování se jejich výkon lepšil.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pražské burze jasně vládl ČEZ

Sedmkrát v řadě. Pražská burza v pondělí posilovala již sedmý obchodní den v řadě. Hlavní index PX ale vzrostl pouze kosmeticky o 0,02 procenta (1 331,30 b.). Její výkon je v kontrastu s ostatními evropskými burzami, které většinu dne klesaly.

Nejlépe si procenta vedly akcie zbrojovky Colt (+1,57 %, 584 Kč), Komerční banky (+1,10 %, 733 Kč) a pojišťovny VIG (+0,86 %, 589 Kč). Oslabily akcie ČEZ (-0,98 %, 911 Kč), Erste (-0,69 %, 806 Kč) a Kofoly (-0,40 %, 252 Kč).

V případě ČEZu to je teprve čtvrtá (!) záporná obchodní seance od začátku tohoto roku. Investoři pravděpodobně realizují zisky. Stále je nicméně od začátku roku silnější o 18,31 procenta a s přehledem také udržel hranici 900 korun.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Neúnavný ČEZ tlačí burzu dopředu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Cena za extrémní volatilitu na trhu s dluhopisy

Skutečně zajímavé dění na trhu se v posledních měsících odehrávalo v jiných třídách aktiv než v akciích – bitcoin prudce rostl a komodity klesaly. Výjimkou nebyly ani dluhopisy, které po historicky špatném roce 2022 …

Akciové trhy surfují na pozitivní vlně

Směr středečního obchodování, v Evropě i za mořem, byl jasný. Již zahájení obchodování bylo silnější o téměř procento ve srovnání s úterním závěrem. Následně akciové trhy své zisky dále rozšiřovaly.

Duch nemovitostí obchází evropské banky

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 procent. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB