Neúnavný ČEZ tlačí burzu dopředu

Analýza
Ve čtvrtek přišla významnější makrodata zejména z USA. Na první pohled dopadla všechna (hrubý domácí produkt, zboží dlouhodobé spotřeby, data z trhu práce, pozn. aut.) lépe, než se čekalo. Podporou pro trh byly i lepší korporátní čísla z aktuální výsledkové sezóny.
Cena akcie společnosti ČEZ ve čtvrtek na pražské burze vzrostla o 4,51 procenta na 915 korun. Ilustrační foto: PSE

Index S&P 500 ve čtvrtek otevřel silnější o asi 0,5 procenta. Také evropské akcie ve čtvrtek rostly. Krátce před koncem seance přidával index STOXX Europe 600 čtyři desetiny procenta.

Komentář k obchodování na pražské burze je v posledních dnech prakticky jen o jednom titulu. Tím je ČEZ. Dokládá to například zobchodovaný objem. ČEZ ve čtvrtek tvořil asi dvě třetiny celkového objemu obchodů na BCPP.

Cena jeho akcie ve čtvrtek vzrostla o 4,51 procenta na 915 korun. Před týdnem jsem na tomto místě psal, že ČEZ bojuje o hranici 800 korun.

PSALI JSME:
Motorem burzy byl dnes ČEZ

Nyní jsme již nad devítistovkou. Důvodem rychlého růstu je spekulace na restrukturalizaci a očekávanou prémii k tržní ceně. Od začátku roku je cena ČEZu silnější o téměř 19 procent.

Hlavní index PX ve čtvrtek vzrostl o 1,34 procenta (1 320,41 b.). Zejména díky ČEZu je jeho výkon lepší ve srovnání s ostatními evropskými burzami.

Podporou byl také finanční sektor. Slušně posilovala pojišťovna VIG (+1,38 %, 589 Kč) i Erste (+1,07, 811 Kč). Následovala Komerční banka (+0,35 %, 712,50 Kč) a kladný výkon předvedl také Colt (+0,18 %, 572 Kč). Oslabila jen Kofola (-1,18 %, 251 Kč) a Philip Morris ČR (-0,96 %, 16 540 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Praha v plusu, ostatní evropské indexy v mínusu

Zavřít reklamu ×
  1. Kdyby raději čez nastavil normální přijatelnou cenu za MWh pro naše občany a prodával na burzu přebytek energií udělá lépe. Jsou to šmejdi a paraziti co parazitují na vlastním druhu. Je mi z nich zle…. Nemám co víc dodat. Kdyby to šlo koupím si elektřinu z polska kde je mnohokrát levnější..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Cena za extrémní volatilitu na trhu s dluhopisy

Skutečně zajímavé dění na trhu se v posledních měsících odehrávalo v jiných třídách aktiv než v akciích – bitcoin prudce rostl a komodity klesaly. Výjimkou nebyly ani dluhopisy, které po historicky špatném roce 2022 …

Akciové trhy surfují na pozitivní vlně

Směr středečního obchodování, v Evropě i za mořem, byl jasný. Již zahájení obchodování bylo silnější o téměř procento ve srovnání s úterním závěrem. Následně akciové trhy své zisky dále rozšiřovaly.

Duch nemovitostí obchází evropské banky

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 procent. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB