Pražská burza posílila, rostla i cena zlata

Akciové trhy mají za sebou další velmi divokou seanci. Evropské akcie se však po úterním velmi volatilním obchodování ve středu opět vydaly na vyšší úrovně a například německý DAX přidává přes tři procenta a vrací se nad 13 000 bodů. Velmi pozitivní je také nálada na českých akciích, kde v úterý nejvíce rostly bankovní tituly a například Erste přidala přes šest procent a dnes pokračuje v růstu o další tři procenta.
Zlato se během úterního obchodování dostalo znovu nad úroveň 2 000 dolarů a jeho růst se zastavil pouhé čtyři dolary od rekordních maxim. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Daří se však také dalším akciovým titulům, které se tak vzpamatovaly z úvodních výprodejů. Převážně jde ale o technickou korekci předchozích ztrát. Nejziskovější dny totiž většinou přichází po těch nejztrátovějších, jak tomu bylo v pondělí. Zdaleka tedy není vyhráno, a pokud bude situace na Ukrajině dále napjatá, mohou trhy zažívat nadprůměrné rozkolísání i nadále.

Na komoditních trzích bylo na londýnské burze zastaveno obchodování s niklem. Zajímavá situace, kdy cena komodity rostla od začátku týdne o více než 100 procent, vyústila v extrémní ztráty obchodníků, kteří se na futures trzích chtěli zajistit proti výraznější změně ceny. Obchodování by mělo být obnoveno až v pátek, kdy lze očekávat výrazné cenové výkyvy, ale také postupné uklidnění trhu.

Zlato se během úterního obchodování dostalo znovu nad úroveň 2 000 dolarů a jeho růst se zastavil pouhé čtyři dolary od rekordních maxim. Důvodem je stále výrazná míra nejistoty nejen na finančních trzích, ale také v ekonomice, která nyní bude čelit kvůli rostoucím cenám ropy bezprecedentnímu náporu inflace.

Ačkoliv se inflace bude primárně týkat evropské ekonomiky, s dalšími opatřeními přišly Spojené státy a Velká Británie. Oba státy zavedly embargo na dovoz ruské ropy, plynu a uhlí, což je primárně symbolický krok, protože v případě Spojených států jde o osm procent z celkové spotřeby ropy. Stále se čeká na akci EU, která si je však vědoma toho, že bez ruských energií není soběstačná a potřebuje nejdříve vyřešit, kde nahradí dodávky ropy a plyn.

Autor je analytik společnosti XTB
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena