Pražská burza posílila, rostla i cena zlata

Názor
Akciové trhy mají za sebou další velmi divokou seanci. Evropské akcie se však po úterním velmi volatilním obchodování ve středu opět vydaly na vyšší úrovně a například německý DAX přidává přes tři procenta a vrací se nad 13 000 bodů. Velmi pozitivní je také nálada na českých akciích, kde v úterý nejvíce rostly bankovní tituly a například Erste přidala přes šest procent a dnes pokračuje v růstu o další tři procenta.
Zlato se během úterního obchodování dostalo znovu nad úroveň 2 000 dolarů a jeho růst se zastavil pouhé čtyři dolary od rekordních maxim. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Daří se však také dalším akciovým titulům, které se tak vzpamatovaly z úvodních výprodejů. Převážně jde ale o technickou korekci předchozích ztrát. Nejziskovější dny totiž většinou přichází po těch nejztrátovějších, jak tomu bylo v pondělí. Zdaleka tedy není vyhráno, a pokud bude situace na Ukrajině dále napjatá, mohou trhy zažívat nadprůměrné rozkolísání i nadále.

Na komoditních trzích bylo na londýnské burze zastaveno obchodování s niklem. Zajímavá situace, kdy cena komodity rostla od začátku týdne o více než 100 procent, vyústila v extrémní ztráty obchodníků, kteří se na futures trzích chtěli zajistit proti výraznější změně ceny. Obchodování by mělo být obnoveno až v pátek, kdy lze očekávat výrazné cenové výkyvy, ale také postupné uklidnění trhu.

PSALI JSME:
Zlato je v korunách nejdražší v historii

Zlato se během úterního obchodování dostalo znovu nad úroveň 2 000 dolarů a jeho růst se zastavil pouhé čtyři dolary od rekordních maxim. Důvodem je stále výrazná míra nejistoty nejen na finančních trzích, ale také v ekonomice, která nyní bude čelit kvůli rostoucím cenám ropy bezprecedentnímu náporu inflace.

Ačkoliv se inflace bude primárně týkat evropské ekonomiky, s dalšími opatřeními přišly Spojené státy a Velká Británie. Oba státy zavedly embargo na dovoz ruské ropy, plynu a uhlí, což je primárně symbolický krok, protože v případě Spojených států jde o osm procent z celkové spotřeby ropy. Stále se čeká na akci EU, která si je však vědoma toho, že bez ruských energií není soběstačná a potřebuje nejdříve vyřešit, kde nahradí dodávky ropy a plyn.

Autor je analytik společnosti XTB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko by zastavení dodávek ruského plynu významně poznamenalo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční vína letí vzhůru

O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Informoval o tom fond kvalifikovaných investorů Fond Wine Management, který investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních …

Padá bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejichž největším a nejznámějším zástupcem – bitcoinem – v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože nejde o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.