Pražská ZOO už s pandami nepočítá. „Ty už má Berlín,“ říká ředitel Bobek

Pražská zoologická zahrada už s pandami nepočítá. „Pandy nebudou, ty už má Berlín, je mi to líto, ale s pandami už nepočítáme,“ řekl Miroslav Bobek ředitel ZOO Praha, která tento týden oslavila své 90. narozeniny, v rozhovoru v pořadu 7 pádů Honzy Dědka.
Pražská zoologická zahrada už s pandami nepočítá, říká její ředitel Miroslav Bobek. Foto: Teki Shine

„My jsme je chtěli, ale pravdou je také to, že v té době jich v Evropě bylo mnohem méně, než jich je teď. My jsme to například plánovali dříve než v Berlíně, a tam už jsou tři roky. Tady to nevycházelo a nakonec vůbec nevyšlo,“ konstatoval Bobek letos v rozhovoru pro časopis Revue Forum.

Panda je podle ředitele pražské zoologické zahrady symbolem ochrany ohrožených druhů, nesmírně populární zvíře, které bezpochyby zoologickým zahradám přinášelo velkou prestiž. „Přínos pand, v době, kdy jsme to chystali, byl značný. Lidi by na ně prostě chodili,“ řekl Bobek.

PSALI JSME:
Nosorožci, lanovka, delfíni. Jak se přepravují speciální zásilky?

Koncem roku 2018 Bobek na facebookovém profilu napsal, že příprava projektu za 200 milionů korun byla pozastavena, protože „prezident Zeman svůj čínský protějšek o pandy velké nepožádal a pro Českou republiku je nezískal“. Plánovaný pavilon pro pandy byl podle šéfa ZOO Bobka jednou ze tří důležitých investic, spolu s novými expozicemi pro gorily a pro lední medvědy.

Podle původních plánů měly být pandy v ZOO Praha už od loňského roku. Čína pandy velké do jiných států pouze zapůjčuje a využívá je v rámci své diplomacie. Zvířata se tak dostanou do zoologických zahrad jen v těch zemích, které mají s Pekingem dobré vztahy.

PSALI JSME:
Z evropských zoo pošleme do Afriky rekordní počet nosorožců

Bobek také Honzovi Dědkovi prozradil, proč pražská ZOO nemá nosorožce a do koho se zamilovávají návštěvnice. „Máme v Česku dámy, které velmi obdivují (gorilího samce) Richarda. Pár osob ho skutečně vnímá jako prototyp správného samce,“ šokoval Bobek Dědka s tím, že v Holandsku vedla láska návštěvnice k šimpanzovi dokonce k jejímu zákazu návštěv.

„Nebýt ZOO, některá zvířata by už nežila ani ve volnosti ani v zahradách. Je to vzdělávací instituce, ale zoologické zahrady pomáhají při ochraně a záchraně druhů,“ řekl Bobek v rozhovoru s Honzou Dědkem. „Když poprvé vybíhali koně Převalského z transportních boxů v Mongolsku, tak to byl jeden z největších životních zážitků,“ prozradil ředitel pražské ZOO v rozhovoru pro Revue Forum.

PSALI JSME:
Honza Dědek ve všech pádech

Zavřít reklamu ×
  1. Nebylo hlavním důvodem pro nezapůjčení pand
    chování Hřiba a jeho vměšování do čínské politiky?

  2. Po nesmyslných protestech hloupých pražáků při návštěvě čínského prezidenta bylo evidentní, že pandy v Praze nebudou. Do klecí můžou zavřít demonstranty a ukazovat je v ZOO jako příklad pražské blbosti.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Česko vymírá tempem 2500 lidí měsíčně

V Česku letos během prvního čtvrtletí zemřelo o takřka třetinu méně lidí, než ve stejném období loňska. I přes ústup covidové pandemie, jež představuje stěžejní příčinu loňského extrémně vysokého počtu zemřelých, …

Zuby nebo urna s popelem. Co lidé zapomínají v taxících

Mobilní telefony, klíče nebo peněženky patří mezi zapomenuté věci v taxících, které patrně nikoho nepřekvapí. Pak je tu ovšem kategorie méně tradiční. Společnost Uber sestavila už poněkolikáté žebříček nejčastěji …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB