
V Praze jsou stále nejlevnější panelové byty, za které kupující dle statistik společnosti zaplatí v průměru zhruba 76 tisíc korun za metr čtvereční. Průměrná cena bytů v novostavbách se blíží k 105 tisícům korun za metr čtvereční. U starších cihlových pražských bytů se průměr pohybuje přibližně kolem 92 tisíc korun za čtvereční metr.
Hodně ale záleží na konkrétní adrese. „Starší cihlové byty v dobrém technickém stavu v žádaných lokalitách od Vršovic a Vinohrad přes centrum až na Smíchov se cenám v novostavbách přibližují. V užším centru přece jen nevzniká tolik nových projektů a zrekonstruované byty v původní zástavbě patří k velmi žádaným,“ říká k tomu Jan Martina z pražské pobočky realitní společnosti.
Stavba bytů v nástavbách, přístavbách či vestavbách bytových domů v poslední době opět zažívá velkou renesanci. „Jen loni se v Praze takto dokončilo 413 nových bytů, což je nejvíce od roku 2012,“ uvádí Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol s tím, že zájem o bydlení v českém hlavním městě ani přes růst cen bytů nepolevuje. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se loni Praha rozrostla o 14 119 lidí, z toho 11 076 se přistěhovalo z jiných regionů.
Praha: Poptávka převyšuje nabídku
Jak se budou ceny pražských bytů vyvíjet v následujících měsících, záleží na mnoha okolnostech. Poptávka po pražských bytech stále převyšuje nabídku, a to i přes to, že od října 2018 kvůli opatřením České národní banky ohledně hypoték trochu polevila.
„Centrální bankéři v boji s imaginární bublinou na realitním trhu opakovaně zpřísnili kritéria pro poskytování hypoték, naposledy loni na podzim. To vedlo k obrovskému propadu hypotečního trhu, podle objektivních dat meziročně o více než třetinu. Někteří bankéři dokonce mluví o padesátiprocentním poklesu,“ připomíná Evžen Korec.
„Dokud je poptávka silná, mohou ceny pěkných nemovitostí v žádaných lokalitách i nadále pozvolna narůstat. Ale to tempo růstu se během posledních měsíců zpomaluje. Jednotliví kupci, stejně jako investoři stále více zvažují, jakou nemovitost pořídit a zda je její cena adekvátní,“ vysvětluje Martina.
Spíše stagnaci cen pak v příštích měsících očekává u bytů, jejichž cílová skupina potenciálních kupců dnes problematicky řeší možnosti financování. „Tedy spíše u větších rodinných bytů v méně žádaných lokalitách, jako jsou například některá panelová sídliště,“ dodává.
Korec připomíná, že developeři vloni prodali takřka o deset tisíc nových bytů méně, než o kolik se zvětšil počet obyvatel Prahy. „Podobný stav, kdy nabídka absolutně neodpovídá vysoké poptávce, bohužel trvá už několik let. Nic s tím nezměnil ani boom celé ekonomiky, který po delším růstu nyní začíná opět zpomalovat. Spíše naopak. Lidé stále více mířili do hlavního města za lepší prací a hlavně vyšším platem,“ domnívá se šéf Ekospolu.
Brno: Útlum v růstu cen
V Brně lze podle Jarmily Odehnalové z tamní pobočky realitní kanceláře sledovat útlum v růstu cen nemovitostí. Od začátku letošního roku poskočily v průměru jen asi o tři procenta. „Průměrná cena prodaných novostaveb se aktuálně pohybuje okolo 64 tisíc korun za čtvereční metr, u starších cihlových bytů je to 55 tisíc korun a u panelových 51 tisíc korun za metr čtvereční,“ říká. V porovnání s červencem 2016 jde téměř o 27procentní cenový nárůst.
Také v moravské metropoli poptávka po bytech stále převyšuje nabídku. „Ubývá ale lidí, kteří nákupem řeší vlastní bytovou situaci. Zvyšuje se naopak počet klientů, kteří kupují za účelem následného pronajímání. U bytů prodaných v Brně je takto využit až každý druhý,“ přibližuje Odehnalová. Zpomalení tempa růstu cen tak podle ní není způsobeno slábnoucí poptávkou, ale spíše tím, že u mnohých nemovitostí už jsou částky na hranici toho, co kupující chtějí, a hlavně si mohou dovolit zaplatit.