Přebytek zahraničního obchodu se v lednu zvýšil

Bilance zahraničního obchodu v lednu letošního roku skončila podle údajů Českého statistického úřadu v přebytku 20 miliard korun, což bylo meziročně o téměř 13 miliard více. Přispěl k tomu především přebytek obchodu s motorovými vozidly, jenž byl meziročně o šest miliard vyšší.
Přebytek obchodu s motorovými vozidly byl letos v lednu meziročně o šest miliard korun vyšší. Ilustrační foto: Škoda Auto
Přebytek obchodu s motorovými vozidly byl letos v lednu meziročně o šest miliard korun vyšší. Ilustrační foto: Škoda Auto

„Lednový výsledek zahraničního obchodu byl mírně nad konsensem trhu, který očekával přebytek ve výši 15 mld. korun. V lednu dochází tradičně ke zlepšení oproti prosinci, nicméně i po očištění o sezónní vlivy zůstala kladná bilance zahraničního obchodu v lednu relativně zvýšená, sdělil Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) ekonom Komerční banky Kevin Tran Nguyen.

Obchodní přebytek v lednu podle něj pozitivně ovlivnil obchod s motorovými vozidly, což může reflektovat vyšší produkci v automobilovém průmyslu na přelomu roku. Naproti tomu ale data Sdružení automobilového průmyslu poukazují na meziročně o 14 procent nižší výrobu aut v lednu.

„Časový nesoulad mezi exportními a výrobními statistikami ovšem může vysvětlovat vývoz dříve dokončené výroby. Efekt nedokončených zakázek, který především v automobilovém průmyslu vloni stále nabízel pozitivní faktor pro výrobu, však již pravděpodobně vyprchal. Postupně by tak bilance zahraničního obchodu měla více reflektovat slabý tuzemský průmysl,“ vysvětlil Nguyen.

Také podle analytika společnosti Uniqa Václava Franče je potěšitelné, že tahounem vývozu byl automobilový průmysl. „Ještě loni byl výhled automobilového průmyslu nevalný, ale kontroverze okolo majitele Tesly, Elona Muska, pomáhají evropským automobilkám získat tržní podíl na úkor Tesly a tím i plnit emisní limity,“ sdělil redakci faei.cz.

K aktuální statistice zahraničního obchodu se pro faei.cz vyjádřil také generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal. Podle něj je potěšující, že růst exportu zaznamenaly všechny hlavní průmyslové obory, které tvoří více než tři čtvrtiny českého exportu, a to s průměrným nárůstem téměř 15 procent. Premiantem mezi je obor Počítače, elektronické a optické přístroje a zařízení.

„Z teritoriálního hlediska byl český export v lednu 2025 rozdílný podle jednotlivých zemí. Zatímco Německo, Slovensko, Spojené království, Francie a Rakousko zaznamenaly růst, přičemž export do Spojeného království vzrostl meziročně téměř o 70 procent, vývoz do Polska, Itálie, Maďarska, Nizozemska a Španělska se snížil, a to v rámci jednociferných hodnot,“ přiblížil R. Doležal.

Podle ekonoma KB Kevina Tran Nguyena banka pro letošek očekává, že by se bilance zahraničního obchodu měla oproti loňskému roku, kdy zaznamenala přebytek ve výši 228 mld. Kč, zmírnit. „To by mělo reflektovat slabý výkon průmyslu, který bude ovlivněn nízkou zahraniční poptávkou a potažmo i obchodními válkami, a na druhé straně vyšší poptávku po dovozech kvůli oživení domácí poptávky.“

„Jakkoliv Německo nadále zůstane největším ekonomickým partnerem Česka, evidentně dochází k diverzifikaci našeho vývozu,“ konstatoval Václav Franče z Uniqa s tím, že otázkou je výhled. „Nad českým vývozem do USA visí Damoklův meč v podobě 25% cla, které plánuje nový americký prezident uvalit na evropské vývozy do USA,“ dodal.

„Byť Česko nebude tou nejvíce poškozenou ekonomikou v EU, těmi budou Německo a Slovensko, cla jsou samozřejmě pro malou otevřenou ekonomiku, jako je ta česká, negativní. Hrozba cel je také hlavním důvodem, proč letos očekáváme růst české ekonomiky jen o 1,6 procenta. Bez cel by ekonomika mohla v klidu růst o dvě procenta,“ uvedl analytik.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek