Hlavním tahounem zůstal s přebytkem ve výši 55,9 miliardy korun obchod s motorovými vozidly, což částečně kompenzoval deficit u obchodu s ropou, zemním plynem a kovy.
Červnový výsledek byl ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o 11,2 miliardy korun lepší. V kladném teritoriu se bilance nacházela již desátý měsíc v řadě. V úhrnu za letošní první pololetí přebytek zahraničního obchodu dosáhl 156,5 miliardy korun, čímž již viditelně překonal výsledek za celý loňský rok (123,6 mld. Kč).
Největší meziroční nárůst salda zahraničního obchodu v červnu zaznamenal vlivem zmírnění jeho deficitu obchod s chemickými látkami (zlepšení o 2,9 mld. Kč). Zmenšil se rovněž schodek u obchodu s ropou a zemním plynem (o 2,5 mld. Kč).
Současně k meziročnímu zlepšení přispěly vyšší přebytky obchodu s elektrickými zařízeními a motorovými vozidly. Deficit se v červnu naopak meziročně prohloubil u obchodu s koksem a rafinovanými ropnými produkty (o 3 mld. Kč). Celkový vývoz se meziměsíčně po sezónním očištění zvýšil o 3,4 procenta, dovoz zase o 0,9 procenta.
Ve druhé polovině roku by podle nás mohl výkon zahraničního obchodu oslabit. Odrazit by se na tom měla kombinace oživující domácí poptávky zvyšující dovoz a zároveň odeznívání zvýšené dynamiky vývozu, ke které dosud přispívala kompletace a následný export nedokončené produkce.
Celkově by podle nás měl i vzhledem k solidním výsledkům zahraničního obchodu letos v přebytku skončit také celý běžný účet platební bilance, což by mohlo podpořit postupné posilování české koruny.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com