Před trhy stojí další výzvy

Názor
Máme za sebou téměř dva pracovní týdny roku 2021 a na finančních trzích se žádná katastrofa kvůli přechodu ze starého do nového roku nekonala. Naopak nálada na trzích byla v prvních pracovních dnech optimistická. Toho, čeho se bát, přitom nebylo v Evropě s koncem roku zrovna málo.
U spotřeby domácností je riziko, že prodlužování uzavření celé řady sektorů v mnoha zemích sníží možnosti nakupovat a zvýší ostražitost domácností ve spotřebitelských výdajích. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Další pandemická vlna dorazila s nečekanou razancí, průmyslový sektor ale zůstal odolný, když zůstaly otevřené hranice, a Čína, klíčový obchodní partner Německa, roste. Do tohoto obrázku zapadlo i uzavření obchodní dohody mezi EU a Čínou.

To sice v mnoha ostatních částech světa vyvolalo kontroverze, ale pro evropské producenty je příslibem dostat se na větší trh, i když nakonec se smlouva může ukázat jako bezzubá, neboť neobsahuje vynucovací mechanismy. Dohoda nakonec je i v případě brexitu, i když první dny jasně ukázaly, že adaptace na nová obchodní pravidla bude chvíli trvat.

Co jako investoři sledovat na starém kontinentě v nadcházejících týdnech?

PSALI JSME:
Investiční dohoda EU a Číny je prohrou celého Západu. Evropa měla počkat na Bidena

Z ekonomických dat to bude zejména spotřeba domácností, u které vidíme na rozdíl od průmyslu riziko, že prodlužování uzavření celé řady sektorů v mnoha zemích na straně jedné sníží možnosti nakupovat, na straně druhé zvýší ostražitost domácností ve svých spotřebitelských výdajích.

Klíčovým tématem dneška zůstává vakcinace. Obáváme se, že očekávání byla nastavena příliš vysoko, pozitivní epidemické i ekonomické dopady předpokládáme až ve druhé polovině roku.

A v neposlední řadě bude trhy ovlivňovat politika. Již tuto sobotu si nové vedení zvolí německá CDU. Vítěz se pak střetne s leaderem CSU Söderem o to, kdo v čele CDU/CSU nahradí Angelu Merkelovou a půjde do podzimních voleb. Politická stabilita největší evropské ekonomiky je samozřejmě klíčová pro celé evropské hospodářství.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
První týden nového roku potěšil investory, akciové trhy rostly na obou stranách Atlantiku

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Svět nemá dostatek fyzické kapacity

Náš výhled na první čtvrtletí tvrdil, že bude komoditní sektor vzhledem k očekávané rostoucí inflaci dál stoupat, že se zvýšila citlivost na úrokovou sazbu a že může vzestup úrokové míry ublížit růstovým akciím. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru