„Předvídanost bitcoinu? Bude omezen celkovou zásobou stejně jako zlato,“ říká Dominik Stroukal

Rozhovor
Kryptoměnový svět se bouřlivě rozvíjí. Od roku 2009, kdy vznikly první kryptoměny jsme byli svědky několika vzestupů a pádů. Spousta lidí a firem se snaží z „bitcoinového světa“ udělat víc, než jen „digitální zlato“ a vytvořit standardní finanční produkty. Vloni se cena bitcoinu vyšplhala až k magické hranici 40 tisíc dolarů za jeden bitcoin. Nyní se dá očekávat, že bitcoin může letět strmě dolů až o 80 %, říká Dominik Stroukal, přední tuzemský expert na kryptoměny.
Dá se očekávat, že bitcoin může letět strmě dolů až o 80 %, říká Dominik Stroukal, přední tuzemský expert na kryptoměny. Foto: Stroukal.cz

Co stojí za úspěchem bitcoinu a kryptoměn obecně?
Nárůst (ceny bitcoinu, pozn. red.) byl způsoben čirou spekulací lidí. Loňský rok byl pro bitcoin zásadní ve třech věcech. První, že prožil svou první velkou hospodářskou krizi a přežil ji relativně s grácií. Padal podobně, jako spadlo zlato nebo akcie. Pak vystřelil nahoru, tak jako jsme to viděli i na jiných trzích, ale protože jsme menší trh, tak o to, co víc padal, tak potom v procentech více rostl.

U bitcoinu jsme si říkali, půjde nahoru, dolů, do strany, bude se něco dít, a nemohli jsme vědět, co se stane, i když jsme samozřejmě doufali, že to půjde nahoru. A když to přežil, tak si teď díky tomu získal trošku oblibu, že je stabilnější, než si spousta lidí myslela.
Druhou věcí je, že do toho naskočila řada institucionálních investorů, kteří se veřejně chlubí, že skoupili víc než pět procent zásoby, což je víc než se letos „vytěžilo“.
Je to ohromná poptávka, která to žene nahoru. A třetí je, že se za tím děje spousta zajímavých věcí. Je to fundament, který možná nevidí člověk, který si to jde koupit z ulice. Takže se o tom píše a mluví.

Jak by si měl člověk bitcoin představit? Co to vlastně je?
Bitcoin je kryptoměna, digitální peníze, ke které nikdo nemá klíč. Nejsou to peníze, k nimž by měl někdo možnost vstupovat s nějakou měnovou politikou. Tu měnovou politiku má totiž nastavenu ve svém kódu od začátku. Je to dost podobné zlatu, je omezen budoucí celkovou zásobou, stejně jako na světě máme „XY“ zlata.
Ale u bitcoinu přesně víme, kolik ho na konci bude a jeho emise je předem kontrolovaná a zakódovaná v samotném protokolu. Pro nás ekonomy je to mimořádně zajímavé i z ekonomických důvodů. Kdysi jsme si kladli otázku týkající se peněz krytých zlatem, teď si klademe otázku týkající se kryptoměn, a zda by nebyl lepší svět, kdybychom měli omezenou peněžní zásobu.

PSALI JSME:
Bitcoin je na historickém maximu. Jeho příběh je neuvěřitelný

Bitcoin je na rozdíl od běžných měn spíše deflační, protože se ho uvolňuje do oběhu pořád méně, přestože poptávka po něm pořád sílí. Je to správně?
Bitcoin má od května 2020 měnovou inflaci, což znamená, o kolik se zvyšuje jeho měnová zásoba. Ročně je to zhruba na úrovni 1,8 procenta měnové inflace. Pokud se nepletu, to se podařilo ve Spojených státech za posledních 30 let asi ve dvou letech po sobě. Jinak se peněz v ekonomice vždycky vytiskne mnohem víc, než dvě procenta.
K tomu abychom dosáhli kýžené dvouprocentní inflace, tak peněz musí proudit víc. Ne všechny jdou do spotřeby a nezvyšují ceny ve spotřebním koši. Už teď peněz v bitcoinové síti vzniká tak málo, že už to trošku nastavuje zrcadlo současnému systému.
Od roku 2009, kdy bitcoin vznikl, do dneška došlo ve Spojených státech k růstu z osmi na 19 procent, tzn., že peněžní zásoba vzrostla o 150 %.
Loňský rok v tom byl úplně šílený. V České republice byla měnová inflace zhruba deset procent. Bitcoin půjde ještě dál, každé čtyři roky číslo klesne na polovinu, už to nebude 1,8 procenta, ale třeba jen 0,8 procenta, a pak ještě míň a míň.
A někdy v roce 2140 budou všechny bitcoiny vytěženy a měnová inflace bude nula. Ceny by tedy ovlivňovala jen poptávka, nabídka, technologický pokrok a inovace, což ceny přirozeně spíš snižuje. V tom by to pak bylo deflační aktivum. Ale nemyslím si, že by to byl nějaký problém

PSALI JSME:
Právní úprava bitcoinů a pravidla pro obchodování s nimi

V kryptoměnovém světě jsou tři typy lidí. Jedni tam nejsou, protože odmítají myšlenku kryptoměny. Pak jsou lidé, kteří mají rádi jenom bitcoin a ti, kteří si myslí, že jsou zajímavé i další alternativní kryptoměny. Pochopil jsem správně, že ty jsi v té druhé kategorii, že máš rád jenom bitcoin a ostatní je pro tebe nezajímavé?
Byl bych rád, kdyby zajímavého bylo více, ale po letech a zkušenostech se ze mě stal tzv. bitcoinový maximalista. Dost z nouze, ne z přesvědčení. Sledoval jsem to od začátku, od prvních altcoinů, vzestupů a pádů, a celou řadu podvodů.
A když už to nebyly podvody, tak to prostě nedávalo smysl. Nemám ale v principu žádný problém s altcoiny. Ať si jich lidi dělají, kolik chtějí, ať zkoušejí a třeba vymysli něco lepšího. Nic zajímavého ale nevidím.

Myslíš si, že jak je v současné době nastavený bitcoin, kdybychom to srovnali s tím, jak jsou nastavené jiné kryptoměny, které jsou třeba i lépe uzpůsobené k provádění transakcí než samotný bitcoin, že tato kryptoměna je přesto tím nejlepším, co na trhu existuje?
Rozhodně ano. Nejde ale říct, že je něco nastavené lépe. Co lze říct, je, že to, že jsou levnější transakce. Z velké části i proto, že danou kryptoměnu nikdo nepoužívá. Když ji nikdo nepoužívá, tak je to levné. Když všichni chtějí používat bitcoin, tak jsou transakce drahé, protože se potřebuju vejít do bitcoinového bloku, tzv. blockchainu a to je drahé.
Občas se někdo podívá na nějakou kryptoměnu a říká: „Podívej se tady je transakce za halíř a u bitcoinu je za dolar, tak proč používat bitcoin.“ Ale je to proto, že to nikdo nepoužívá. Nevím, jestli to má bitcoin nastaveno perfektně, ale to, co je na něj nejvzácnější, je, že to nastavím a neměním.
A to je ta měnová politika, která je zakomponovaná od roku 2009 do jeho protokolu. Předvídatelnost je něco, co tomu dává cenu. Víš pak, že bitcoin bude mít s největší pravděpodobností za dalších 12 let, v roce 2033, stejná pravidla, což je fascinující.

PSALI JSME:
Čtvrtá šokující předpověď pro rok 2021: Nová čínská digitální měna přinese zásadní změnu

Teď jsme možná ve velmi podobné situaci jako na přelomu let 2017-2018, kdy cena bitcoinu velmi výrazně rostla. Máš nějakou předpověď nebo představu, jak by se situace mohla dál vyvíjet?
Graf Bitcoinu už vypadá parabolicky až logaritmicky, což je trošku čas dát krok zpátky a podívat se na to, jestli už to nemůže spadnout. V roce 2011 se to nedá ani počítat, cena šla z nuly nahoru, ale během roku 2013 cena za bitcoin vyskočila stonásobně. V roce 2017 vyskočila dvacetinásobně.
Už teď se to přepaluje.
V tu chvíli se to otočí, a budeme se ptát, na jak dlouho, a jak hodně to spadne. Předtím to spadlo vždycky o 80 %. Teď by to mohlo být podobné, ale velkou roli budou hrát instituce, které nakoupily hromadu bitcoinů. Když někdo přijde s tím, že bitcoin padá dolů a že jeho pád může položit firmu, pak ho začne rozprodávat, což může ceny poslat dolů.

V poslední době se v kryptoměnovém světě hodně skloňují projekty typu DeFi neboli decentralizované finance? O co jde?
Je to souhrnný termín pro spoustu věcí, které známe z klasického finančního světa. A začaly se vytvářet i v kryptoměnovém světě, třeba různé druhy derivátů. Je to snaha vytvořit něco, co by se hodilo lidem, kteří už nějaké bitcoiny mají, nebo naopak nemají, ale chtějí je, a potřebuji to udělat jinak, než přímým nákupem a prodejem.

PSALI JSME:
Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny

To znamená, že je chtějí někomu půjčit. Není to jako půjčit někomu auto. Když někomu půjčíte bitcoin, a on vám ho nevrátí, tak asi horko těžko půjdete na policii. A proto zde byly snahy najít nějaké řešení, abych ti na jednu stranu dokázal půjčit, ale zároveň abych mohl kontrolovat to, že budeš plnit podmínky naší dohody.
A když je nebudeš plnit, dojde k vypořádání kontraktu a peníze dostanu zpátky. Není to žádná novinka. Teď to jen konečně dostalo název a vznikají kolem toho projekty. Lidi si půjčují, když chtějí třeba shortovat (Pozn. redakce: Prodej na krátko – jde se o situaci, kdy investor spekuluje na pokles ceny daného aktiva. Účastník trhu očekává pokles ceny a hodlá z této situace profitovat.).
Občas se ale udělá nějaká chyba, je to přeci jen chytrý kontrakt neboli kód. Spousta lidí na to kouká skrz prsty. Pro mě je to hezké experimentování a snahou některých lidí je udělat z bitcoinového světa víc, než jen digitální zlato, zkusit nad tím udělat standardní finanční produkty.

Je možné, že třeba za deset až patnáct let si lidé budou brát decentralizované hypotéky prostřednictvím těchto kontraktů?
Už si je někdo zjevně bere, ale nebudeš tomu říkat hypotéka, protože v tom chytrém kontraktu těžko zajistíš, aby byla zastavena nemovitost. Ale můžeš zastavit bitcoin. A to není tak těžké, a děje se to právě u DeFi projektů.

Autor je spolupracovník redakce
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
„Kdybychom snížili daně, svět by vypadal stejně,“ říká ředitel Liberálního institutu Dominik Stroukal

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.