Překupníci s maskami proti koronaviru vydělávají i pětinásobky původní ceny

Na válce a nemoci se dobře vydělává. Bohužel. I v českých obchodech typu Hornbach jsou v těchto dnech a hodinách k vidění začasté Asiaté, kteří masivně skupují roušky, masky či respirátory, které mají údajně chránit před nákazou koronavirem.
Ilustrační foto: FAEI.cz

Zdá se, že je mnohdy posílají do domoviny, třeba příbuzným. V Číně a dalších asijských zemích jde totiž momentálně o nedostatkové zboží. Počet lidí, kteří na infekci koronavirem zemřeli, každým dnem narůstá o desítky, což hysterii umocňuje. Ale tím pádem také zisky překupníků. Část těch, kteří masky či respirátory nakupují, na nich, resp. na strachu z globální pandemie, totiž hodlá jen a pouze vydělávat.

Sháňka po maskách proti koronaviru rapidně narůstá nejen v Asii, ale celosvětově, od Kalifornie přes Prahu po Peking. Na Amazonu či Alibabě jsou aktuálně zásoby těchto masek mnohdy zcela vyprodány, jak dnes informuje agentura Bloomberg. V Číně, Hong Kongu nebo Singapuru lidé tvoří dlouhé fronty před lékárnami, aby si masky zajistili. Jistý nápor na lékárny je patrný také v ČR už od pondělí.

PSALI JSME:
Spekulanti se snaží vydělat na panice kolem koronaviru

Zvláště populární je maska N95 od společnosti 3M. Balení dvaceti těchto masek stálo původně 38 singapurských dolarů. Nyní, v době rostoucího strachu z koronaviru a v době celosvětového vykupování zásob, stojí téže, přeprodané balení 288 singapurských dolarů, tedy více než pětinásobek (viz zde). A to přesto, že lékaři upozorňují, že maska nemusí před koronavirem vlastně vůbec chránit a že důležitější je správná a dostatečná hygiena. K přeprodeji lidé využívají i sociální sítě typu WeChat, což je vlastně „čínský Facebook“. Podle čínských médií se objevily dokonce už i falešné masky, atrapy a nezdařené kopie, zejména právě oblíbeného modelu N95.

Roušky a masky se se ziskem předprodávaly s oblibou třeba i v Evropě v době šíření prasečí chřipky před deseti lety. Rozvoj sociálních sítí a e-shopů, k němuž do té doby došlo, však nyní dává celé věci dosud nepoznanou dimenzi, dynamiku a rozsáhlost.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Proč se nákaza koronavirem šíří zrovna z Wu-chanu?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.