Středeční zasedání Fedu může zlatu pomoci odrazit se od téměř tříletých minim

Analýza
Cena zlata se v posledním měsíci několikrát dostala pod hranici 1 620 dolarů za unci, což je nejníže od března 2020, kdy jeho cenou krátkodobě otřáslo propuknutí koronavirové pandemie. Žlutý kov dosud doplácel na agresivní měnovou politiku centrální banky a silný dolar.
Středeční zasedání Fedu může zlatu pomoci odrazit se od téměř tříletých minim. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Od 8. března, kdy se jeho cena dostala nad 2 000 dolarů za troyskou unci, jeho dolarová hodnota klesá už sedm měsíců v řadě a za tu dobu ztratilo už pětinu své tehdejší hodnoty.

Aktuálně se jeho cena pohybuje kolem 1 640 dolarů za unci a její další vývoj bude záležet především na středeční konferenci americké centrální banky (Fed), která ohlásí novou výši úrokových sazeb a aktualizuje také svůj výhled na další měsíce.

Fed aktuálně zvyšuje své sazby nejrychleji a nejvýrazněji za posledních 40 let. V současnosti panuje shoda na tom, že na svém středečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu do pásma 3,75-4 procenta.

PSALI JSME:
I Ameriku stále drtí inflace. Špatné zprávy (nejen) pro bitcoin

Na čem už se ale analytici neshodnou, je rychlost, s jakou bude Fed ve zpřísňování své měnové politiky pokračovat. Stejně tak není zcela jisté, na jaké hodnotě se nakonec sazby Fed zastaví a jak dlouho tam vydrží. Trh aktuálně počítá spíše s tím, že Fed v prosinci zvýší sazbu o 0,5 procentního bodu.

Naději na blížící se konec zpřísňování měnové politiky americké centrální banky v posledních dnech přiživily jak známky zpomalování americké ekonomiky, tak některé nedávné komentáře jejích představitelů, které se nesly v mírně holubičím duchu. Pokud by Fed dal najevo, že se blíží zpomalování růstu sazeb nebo jejich brzká stabilizace, byl by to pro zlato jednoznačný signál k růstu.

Na druhé straně šéf Fedu Jerome Powell dal již několikrát najevo, že americká centrální banka bude bojovat s vysokou inflací i za cenu možných negativních ekonomických dopadů na obyvatelstvo, firmy, trhy a celou ekonomiku.

PSALI JSME:
Výhled na 4. čtvrtletí (4.): Pro trvalejší oslabení dolaru je nutné rozvolnění ze strany Fedu

Tedy i za cenu recese. Vzhledem k tomu, že trhy dnes počítají spíše s prvním scénářem, mohla by se cena zlata v případě pokračování agresivní měnové politiky dostat i pod hranici aktuální podpory, která se pohybuje kolem 1 620 dolarů.

Je však třeba podotknout, že zlato je dlouhodobá investice, nikoliv krátkodobá a spekulativní. Po většinu doby uchovává svoji hodnotu a chrání své držitele před výraznými výkyvy a inflací. Ostatně jeho cena v korunovém vyjádření letos vzrostla téměř o dva tisíce korun za troyskou unci.

Zlato je tak pro českého investora jedním z mála investičních nástrojů, jejichž cena se v průběhu roku zvýšila. V delším horizontu navíc vše hraje ve prospěch růstu ceny zlata, ať už jde o vysoké zadlužení jednotlivých států, blížící se konec zpřísňování měnové politiky, nebo budoucí pravděpodobné oslabování dolaru vůči hlavním světovým měnám.

Autor je analytik společnosti Zlaťáky.cz
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Fed může poslat cenu zlata na nejnižší hodnotu za více než dva roky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Má cenu investovat do Bitcoinu?

Den co den se na mě obracejí lidé s tím, kam mají investovat v době brutální inflace. Zatímco v minulosti uvažovali o akciích, dnes přemýšlejí o kryptoměnách. Akcie totiž padají, ale ne tak výrazně, jako krypto. …

„Santa rally“ je globální

Hodně se mluví o silném prosincovém sezónním výkonu indexu S&P 500, který však zůstává v pozadí kvůli obvykle silnějším výsledkům ve zbytku světa (viz graf níže, pozn., aut.). Naše analýza 15 světových akciových …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …