Přes milion a půl Čechů stále bydlí jako „sardinky“

Názor
V přelidněné domácnosti, jako „sardinky“, žije zhruba patnáct Čechů ze sta. Vyplývá to z nově zveřejněné statistiky Eurostatu (definice přelidněné domácnosti zde). V roce 2019 žilo dle tohoto úřadu v přelidněné domácnosti přesně 15,4 procenta obyvatel ČR. To je nejméně v celé historii sledování. 
Podíl obyvatel ČR bydlících v přelidněné domácnosti je nyní historicky nejnižší. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ještě v roce 2007 žil v přelidněné domácnosti skoro každý třetí Čech, když daný podíl vykazoval hodnotu 32,7 procenta. Od té doby však setrvale klesá. To je pochopitelně příznivý vývoj, neboť značí, že počet Čechů, kteří žijí v diskomfortu, citelně klesá.

Navíc má podíl přelidněných domácností vliv i na šíření nákaz typu té současné koronavirové, neboť přelidnění pochopitelně šíření viru nahrává. V přelidněných domácnostech je také náročnější realizace pracovní činnosti na bázi „home office“.

Lze tedy říci, že země s vyšším podílem přelidněných domácností jsou hůře připraveny na výzvy pandemické éry. Ať už z důvodu náchylnosti k rychlejšímu šíření nákazy nebo kvůli závažnějším obtížím při aplikaci práce z domova. Oboje se projevuje dokonce i na makroekonomické úrovni, neboť nákaza pochopitelně potlačuje ekonomický růst a neefektivní práce z domova zase podvazuje celkovou produktivitu práce.

Z tohoto hlediska je příznivé, že počínaje rokem 2017 je podíl obyvatel ČR, kteří žijí v přelidněné domácnosti, dokonce pod příslušným průměrem EU (viz graf). I tak však platí, že v přelidněné domácnosti stále žije 1,64 milionu obyvatel ČR. Ve zmíněném roce 2007 to ale bylo 3,35 milionu obyvatel ČR.

V uplynulých letech ekonomické prosperity, od roku 2014, Češi těžili z výrazného růstu reálných mezd. Odhodlávali se tedy v poměrně vysoké míře k pořízení vlastní nemovitosti, a to zejména na hypotéku.

Tím pádem i přes zdražující nemovitosti i nájmy docházelo k růstu komfortu tuzemského bydlení. Je to klíčový důvod, proč je nyní podíl obyvatel ČR bydlících v přelidněné domácnosti historicky nejnižší.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Mikrobyty si pořizují už i Češi. Kvůli zdražování

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Co zdražuje nové byty v Praze?

Ceny nových bytů v Praze neustále rostou a v poslední době se dostaly tak vysoko, že jsou pro většinu domácností nedostupné. Výjimky v podobě levnějších projektů se sice čas od času najdou, jde ale jen o výjimky …

ČSSD chce po volbách lidi pokutovat za volné byty

Dnes představené priority volebního programu ČSSD zřetelně dokumentují, že vládní strana po volbách bude usilovat o to, aby prudce rostoucí veřejný dluh spláceli zejména ti nejmajetnější. V tomto smyslu program …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru