Přetahovaná o absolventy. Firmy ubraly ze svých nároků a nabízejí nejen vyšší mzdu

Září je tradičně měsícem, kdy se absolventi vysokých nebo vyšších odborných škol začínají poohlížet po svém prvním zaměstnání. Na rozdíl od let předešlých však nemusejí hledat pracovní uplatnění několik měsíců, ani slevovat ze svých vysokých, a to nejen mzdových, nároků. Naopak – zaměstnavatelé se o nově vystudované uchazeče předhánějí velkorysými nabídkami.
Firmy často preferují mladé absolventy před uchazeči s praxí a letitými zkušenostmi. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle nejnovějších údajů Úřadu práce bylo koncem letošního srpna bez práce nejméně lidí od roku 1996, kdy nezaměstnanost činila 2,7 procenta. Na úřadech práce bylo hlášeno 204 789 osob, volných nabídek přitom bylo přes 350 000. Z toho plyne jediné: Nabídka převyšuje poptávku a uchazeči si mohou vybírat. Do popředí zájmu zaměstnavatelů se tak stále častěji dostávají čerství absolventi. Firmy na ně cílí zvláště v září, kdy si studenti z důvodu dostatku míst hledají práci až po prázdninách.

„Řada čerstvých absolventů letos – podobně jako loni – ponechala nástup do práce až na září, aby si užila prázdniny. Z důvodu napjaté situace na trhu práce totiž jako loni příliš neměli kam pospíchat, neboť pravděpodobnost, že seženou práci je obecně velmi vysoká, takže příliš nemají obavu, že by někdo předběhl a oni zůstali delší dobu bez zaměstnání,“ říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund.

V září se podle něj trh práce ve významnější míře „popere“ o čerstvé absolventy.

„Zpravidla získají práci velice rychle a snadno a to sníží míru nezaměstnanosti nejspíše na úroveň 2,6 procenta,“ predikuje ekonom.

Celková zaměstnanost čerstvých absolventů, mužů i žen, je nových údajů Eurostatu v ČR blízko svého historického maxima – dosahuje 91,5 procenta. „Důvodem je výjimečně dobrá situace na trhu práce. Zaměstnavatelé se o mladé absolventy musí mnohdy doslova přetahovat,“ dodává Kovanda.

Najít v České republice absolventa vysoké školy nebo vyšší odborné školy, který by byl bez práce, je podle ekonoma takřka nemožné. Zaměstnanost čerstvých absolventů, tedy lidí ve věku od dvaceti do 34 let, kteří vysokou či vyšší školu úspěšně dostudovali před třemi a méně lety, loni dosáhla 97,5 procenta.

PSALI JSME:
Čeští absolventi se na trhu práce uplatňují nejlépe ze všech zemí EU. I proto chybí brigádníci

„Jde o nejvyšší takový údaj za celou Evropskou unii. Průměr za EU činil loni 87,2 procenta, vyplývá z nových údajů Eurostatu,“ připomíná Kovanda a dodává, že poněkud horší je zaměstnanost čerstvých absolventek. Ta v ČR loni dosáhla 87 procent. „I to je ale v rámci EU nadprůměrně příznivý údaj, jelikož průměr loni činil 84 procenta,“ říká.

Radovan Hypš, ředitel pracovního portálu JenPráce.cz podtrhuje, že zaměstnavatelé začali v inzerátech zdůrazňovat, že jde i o pozici vhodnou pro absolventy. „Tím se snaží, aby studenty s čerstvým výučním listem či maturitou neodradili výčtem všech požadavků uvedených v inzerci. Často potenciální zájemce v inzerátu zároveň ujišťují, že je rádi zaučí,“ vysvětluje Hypš.

Právě možnost vyškolit si ideálního zaměstnance, který má chuť a energii učit se novým věcem, inovativní nápady a elán do práce podniky, zmiňují jako důvody, proč často preferují mladé absolventy před uchazeči s praxí a letitými zkušenostmi.

PSALI JSME:
Počet volných pracovních míst v ČR překonal další rekord

To potvrzuje i generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková. „Firmy jsou ochotny přijímat absolventy na téměř všechny pozice. Důležitý je pro ně především jejich zájem o dané místo, ochota učit se novým věcem, spolehlivost, flexibilita a chuť pracovat. Zaměstnavatelé si je sami zaškolují a ‚pracují‘ s nimi mnohem intenzivněji,“ vyjmenovává přednosti nové generace zaměstnanců.

O tom, koho si mladý adept na práci nakonec vybere, rozhoduje podle Sadílkové řada faktorů. Mezi nimi zpravidla nechybí výše mzdy, benefity, nastavená firemní kultura i ochota slevit z původních požadavků. To se teď děje z důvodu dlouhodobého nedostatku kvalitních zaměstnanců stále častěji. Firmy totiž reagují na situaci na trhu práce snížením požadavků. A především navýšením mzdy.

„Teď je práce hodně, to se však může změnit. Nynější absolventi začínají svou kariéru ve chvíli, kdy je ve firmách po lidech velká sháňka. To ale nebude platit napořád, upozorňuje Tomáš Surka, managing partner ve společnosti Devire.

PSALI JSME:
10 tipů pro absolventy, kteří míří do své první práce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.