Při hlasování o zahájení intervencí byl v roce 2013 „jazýčkem na vahách“ Hampl

Česká národní banka (ČNB) dnes zveřejnila protokoly z měnově-politických jednání bankovní rady během roku 2013. V listopadu toho roku přitom bankovní rada ČNB rozhodla o zahájení intervence za slabší korunu. Tu například Eva Zamrazilová, nynější předsedkyně Národní rozpočtové rady, zpětně, podle svých letošních slov, považuje „za jednoznačně nejdůležitější ekonomickou událost posledních deseti let“, alespoň tedy v ČR.
Mojmír Hampl byl v letech 2006–2018 členem bankovní rady České národní banky. V období let 2008 až 2018 zároveň působil jako viceguvernér ČNB. Nyní působí jako člen správní rady Institutu ekonomického vzdělávání INEV a pracuje ve společnosti KPMG Česká republika. Foto: Autor: Anjulik – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73083763

V listopadu 2013, ještě coby členka bankovní rady ČNB, pro spuštění intervence ale ruku nezvedla. Stejně jako kolegové Kamil Janáček a Pavel Řežábek. Pro spuštění intervence naopak hlasovali guvernér Miroslav Singer, viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík a také Lubomír Lízal. Příslovečným „jazýčkem na vahách“ tak byl viceguvernér Hampl. O zahájení intervence se totiž v roce 2013 hlasovalo celkem třikrát. Nejen v listopadu, ale také v srpnu a v září.

V srpnu a září byl ovšem Hampl ještě proti jejímu zahájení, pročež k němu nedošlo. Na listopadovém zasedání už ale názor změnil. Podle dnes zveřejněného protokolu Hampl na listopadovém zasedání bankovní rady poznamenal, že v porovnání se situací na zářijovém zasedání existuje v rámci bankovní rady mnohem více „mentálního odhodlání“ k zahájení intervence přistoupit, a to navzdory tomu, že bankovní radní Lízal tvrdí, že k takovému kroku je již pozdě.

V současnosti ovšem i ta část odborné veřejnosti, která s intervencemi víceméně souhlasí, jmenuje většinově jako hlavní výtku vůči nim to, že začaly až příliš pozdě.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dva roky od konce devizových intervencí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.