Přinese další halving bitcoinu nová maxima?

Halving, tedy půlení, je fenomén, který každé čtyři roky netrpělivě očekávají nadšenci, obchodníci i těžaři kryptoměn. Toto pečlivě načasované snížení blokových odměn, k němuž došlo před měsícem, mění nejen dynamiku nabídky bitcoinů, ale způsobuje vlny i na širším trhu digitálních aktiv.
Snižování odměny za těžbu bitcoinů by mělo pokračovat až do roku 2140, kdy bude vytěžen poslední bitcoin. Celkový počet vytěžených bitcoinů byl stanoven na 21 milionů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Několik hodin před zahájením čtvrtého halvingu v historii se cena bitcoinu pohybovala volatilně, a dokonce se krátce propadla na 59 664 dolarů, později se však vyšplhala zpět na úroveň kolem 64 000 dolarů, kterou si udržela i den po této události. Vzestupný trend se udržel i na začátku dalšího obchodního týdne.

Podle Coin Metrics si v tuto dobu Bitcoin připsal 1,8 procenta na 65 891 dolarů a dařilo se i těžařům kryptoměn, jako jsou Marathon Digital, Riot Platform a Iris Energy.

Od posledních historických maxim z poloviny března, kdy se cena vyšplhala na více než 73 000 dolarů, lze však stále vysledovat značný odstup. Z historického hlediska například cena bitcoinu po poklesu na polovinu v roce 2020 vzrostla během týdne o 12 procent a v průběhu roku si podle agentury Reuters připsala 659 procent.

Předpovědi nových maxim

Coinpedia.com: Někteří odborníci se domnívají, že cena bitcoinu by se do konce roku mohla vyšplhat na úroveň 100 až 200 tisíc dolarů. Odhady na překonání hranice 100 tisíc však nejsou v historii této kryptoměny ničím novým.

Teprve následující týdny či měsíce ukáží, zda se tento scénář stane skutečností. Je třeba se také připravit na možné výprodeje, kdy si investoři budou chtít vybrat aktuální zisky, což může být spojeno i s volatilitou ceny.

Odměna za těžbu klesla

Halving je ve světě kryptoměn klíčovou událostí, během níž se odměna za těžbu této kryptoměny snižuje na polovinu. Během posledního halvingu byla odměna snížena na 3,125 BTC. Pro srovnání – v roce 2009, kdy Satoshi Nakamoto kryptoměnu vytvořil, činila první odměna za její těžbu 50 BTC.

Bitcoin byl totiž naprogramován tak, aby se emise nových bitcoinů snižovala za každých 210 000 vytěžených bloků, což se děje přibližně každé čtyři roky. Důvodem naprogramování bylo vytvoření „pocitu nedostatku“.

Vývoj ceny bitcoinu za posledních pět let v dolarech. Zdroj: Google Finance / Olivia Lacenová, Wonderinterest Trading

Snižování odměny by mělo pokračovat až do roku 2140, kdy bude vytěžen poslední bitcoin, neboť celkový počet vytěžených bitcoinů byl stanoven na 21 milionů. Těžba vyžaduje výkonné počítače a je také energeticky náročná, proto kvůli vysokým technickým nárokům a klesajícím odměnám někteří těžaři postupně opouštějí trh a jsou nahrazováni „většími rybami“.

Připravenost je klíčová

I v souvislosti s energeticky náročnou těžbou se velké těžební platformy snaží rozvíjet a inovovat své procesy. Společnost Bitdeer Technologies Group se zaměřila na výzkum a vývoj s investicemi do datových center a cloudových nabídek s umělou inteligencí a těžařskými systémy.

Další společnosti, jako je Stronghold nebo Riot Platforms, se zaměřují na nízkonákladovou energii, která jim poskytuje flexibilitu. Společnost Marathon Digital se na snižování nákladů a efektivitu dívá z jiného úhlu pohledu, a to prostřednictvím vlastnictví infrastruktury a lokalit, kde těží.

Kromě toho se tato firma zaměřila také na získávání energie, zpracování metanu a biomasy na energii, kterou pak nakupuje průmysl nebo komerční sektor, čímž se rovněž daří snižovat náklady na energii.

A zase ta umělá inteligence

Vzestup umělé inteligence zasáhl i svět kryptoměn, což podle CNBC potvrdil ve své zprávě správce digitálních aktiv CoinShare, který předpokládá, že se do tohoto sektoru přesunou těžební společnosti. Několik z nich se již umělou inteligencí (AI) zabývá nebo má v tomto sektoru alespoň plány. Patří mezi ně například BitDigital, Hive, Hut 8 nebo Core Scientific.

Přechod od těžby kryptoměn do odvětví AI však přináší řadu problémů, které mohou být pro menší firmy problematické. K podnikání v tomto odvětví jsou zapotřebí specialisté a jiná infrastruktura, která je finančně náročnější. Sada ASIC, která byla navržena speciálně pro těžbu bitcoinů, není ve skutečnosti zcela použitelná pro širší úlohy.

Společnosti, jako je například Core Scientific, se již několik let přizpůsobují diverzifikací do služeb v oblasti AI a využívají partnerství a specializované vybavení k podpoře vysoce hodnotných výpočetních aplikací, jako je strojové učení. Zatímco těžba bitcoinů byla u takových systémů průkopníkem, přechod na AI zůstává náročný s očekáváním, že jen málo provozovatelů tento proces úspěšně zvládne.

Autorka je hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB