Příspěvek na dovolenou může dostat i rodinný příslušník

Názor
Mezi zajímavé prázdninové zaměstnanecké benefity patří příspěvek na dovolenou. Jeho atraktivitu zvyšuje i skutečnost, že může být poskytnut i rodinnému příslušníkovi zaměstnance. Možnost tohoto příspěvku neovlivňují ani různé typy pracovních poměrů. Získat ho může jak zaměstnanec na hlavní pracovní poměr, tak i člověk pracujících na základě dohod konaných mimo pracovní poměr.
Mezi zajímavé prázdninové zaměstnanecké benefity patří příspěvek na dovolenou. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokud se zaměstnavatel rozhodne příspěvek svému zaměstnanci poskytnout, může tak učinit ze dvou různých zdrojů. Prvním zdrojem jsou již zdaněné peněžní prostředky, ze kterých vytvořil sociální fond, který představuje účelově vytvořený fond určený k uspokojování kulturních, sociálních a dalších souvisejících potřeb zaměstnanců. Tyto peněžní prostředky již u zaměstnavatele byly zdaněny.

Dalším zdrojem, z něhož lze poskytovat příspěvek na dovolenou pro zaměstnance, jsou nezdaněné peněžní prostředky. Příspěvek na dovolenou si tak zaměstnavatel naúčtuje přímo do nákladů, avšak prohlásí je za tzv. daňově neuznatelné.

I když na straně zaměstnavatele půjde o nedaňový náklad, může pro něj být i tak atraktivní. Pokud by totiž poskytoval příspěvek formou odměny do mzdy, podléhala by tato odměna odvodům na sociální a zdravotní pojištění zaměstnance i zaměstnavatele.

PSALI JSME:
Nebojte se říci o benefity. Vydělat na nich mohou i zaměstnavatelé

Příspěvek bez daně, ale s limitem

Na straně zaměstnance je takovýto příspěvek osvobozen, jak od daně z příjmů, tak od odvodů na sociální a zdravotní pojištění, a to až do výše 20 000 korun za rok. Pokud by byla dovolená dražší než 20 000 korun, což je při dnešních cenách velmi pravděpodobné, může dojít k následujícím scénářům.

Zaměstnavatel např. přispěje 20 000 korunami a zaměstnanec si uhradí hodnotu zájezdu nad tuto částku. Při této variantě zůstanou zachovány všechny daňové úlevy. Pokud ale zaměstnavatel přispěje částkou 40 000 korun, rozpadne se jeho příspěvek na dvě části.

První část bude tvořit osvobozených dvacet tisíc korun, z nichž zaměstnanec neplatí daň z příjmů ani odvody na sociální a zdravotní pojištění. Druhá část už ale bude zdanitelným příjmem zaměstnance a bude rovněž zahrnuta do vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění.

PSALI JSME:
Všimli jste si? Peníze leží i v kanceláři

Náklady zaměstnavatele

U zaměstnavatele se příspěvek také rozpadne na dvě části. První část bude tvořit 20 000 korun coby nedaňový náklad zaměstnavatele. Druhá část bude tvořit zbylých dvacet tisíc korun. Tyto náklady již budou daňově uznatelné. Pojistné, které hradí zaměstnavatel z částky nad limit 20 000 korun, která zvyšuje vyměřovací základ pro odvod pojistného u zaměstnance, bude jeho daňovým nákladem.

Problematické u tohoto typu zaměstnaneckého benefitu je však forma, v jaké musí být poskytnut. Musí totiž jít o nepeněžní příspěvek, je tedy vyloučená možnost, že by si zaměstnanec sám dovolenou zaplatil, a zaměstnavatel mu až poté zaslal peníze.

Tím, kdo takovýto zájezd zakoupí, musí být jednoznačně zaměstnavatel. Peněžní příspěvek na dovolenou se automaticky stává součásti mzdy a veškeré výhody takovéhoto příspěvku jsou nenávratně ztraceny.

Autor je partner V4 Group, autorka daňová specialistka V4 Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zaměstnanecké benefity ve výpovědní lhůtě? Záleží na rozhodnutí zaměstnavatele

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.