Zaměstnanecké benefity ve výpovědní lhůtě? Záleží na rozhodnutí zaměstnavatele

Zaměstnanecké benefity přinášejí výhody firmám i zaměstnancům. Často se z nich neodvádí daň z příjmu, odvody sociálního a zdravotního pojištění, takže hodnota pro zaměstnance má mnohem vyšší cenu, a zaměstnavatele naopak benefity z daňového hlediska nepřijdou na tolik peněz. Jak je to ale během propouštění, resp. ve výpovědní lhůtě?
Nejrozšířenějším a nejoblíbenějším zaměstnaneckým benefitem v České republice jsou stravenky. Ilustrační foto: Sodexo

Zaměstnanecké benefity jsou nenárokovou složkou mzdy a pravidla pro jejich poskytování se řídí většinou interní směrnicí. Je tedy na zaměstnavateli, jak pravidla nastaví. Obvykle se benefity poskytují až do konce trvání zaměstnaneckého poměru, tedy i ve výpovědní lhůtě.

Nejrozšířenějším a nejoblíbenějším zaměstnaneckým benefitem v České republice jsou stravenky. Obvykle je zaměstnanci dostávají spolu s výplatou. Ty tištěné mají platnost do konce roku, takže je může zaměstnanec využít i v době, kdy už vlastně zaměstnancem nebude.

V případě elektronických stravenek na kartách, jako je například Gastro Pass, záleží na zaměstnavateli, zda umožní zaměstnanci benefity z kartového účtu dočerpat i po skončení pracovního poměru.

Benefity pro volný čas jsou na tom podobně jako stravenky. Papírové poukázky zpravidla zaměstnancům zůstávají, přístup k elektronickým benefitům je stejný. „Většina zaměstnavatelů svým zaměstnancům nechává elektronické karty k dočerpání,“ říká Jan Matoušek ze Sodexo Benefity.

PSALI JSME:
Stravenkové společnosti zatajují vysoké provize u elektronických stravenek

Nejkomplexnějším zaměstnaneckým benefitem je tzv. Cafeterie. V ní si zaměstnanec může z palety nabízených benefitů vybrat a nakombinovat vybrané benefity tak, jak se mu hodí nejvíce. Zaměstnavatel zaměstnanci přiděluje body dle interních pravidel. A protože Cafeteria často slouží i jako nástroj interní komunikace, zpravidla se s odchodem zaměstnance ruší i jeho účet a přístup do systému.

„Z toho vyplývá, že benefity vybrané v Cafeterii lze uplatnit jen po dobu zaměstnaneckého poměru. Co se děje s body, které zaměstnanec nestihne vyčerpat, záleží na pravidlech nastavených zaměstnavatelem. Proto by se zaměstnanci ve výpovědi měli svého zaměstnavatele na možnosti dočerpání benefitů zeptat co nejdříve,“ doporučuje Matoušek.

PSALI JSME:
Už je to tady. Začalo masivní propouštění

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Problém s nedostatkem zaměstnanců se vrací

Situace na trhu práce se během června dále zlepšila. Podíl nezaměstnaných klesl z květnových 3,9 procenta na 3,7 procenta. Jde o nejnižší hodnotu za posledního tři čtvrtě roku. Během června klesl počet …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru