Příští rok by růst české ekonomiky mohl zrychlit

Názor
Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za letošní druhé čtvrtletí potvrzují mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) o jedno procento. V souladu s tím, jak se ekonomická aktivita oživila především díky rozvolnění omezením souvisejícím s koronavirem v sektoru služeb a v maloobchodu.
Tuzemskému průmyslu a exportérům pomáhá oživení ekonomik našich hlavních obchodních partnerů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Meziroční růst HDP dle zpřesněných údajů činil 8,1 procenta, předchozí údaj hovořil o růstu o 8,2 procenta. Základní poselství se ale nemění: Druhé čtvrtletí hlásí meziroční růst všech složek domácí poptávky, v první řadě spotřeby domácností.

Na straně tvorby HDP byl vykázán velmi silný meziroční růst přidané hodnoty ve zpracovatelském průmyslu a aktivita se oživila napříč službami, především v obchodě, dopravě, ubytování a pohostinství, kde došlo k rozvolnění pandemických opatření.

Silný meziroční růst jak v průmyslu, tak v maloobchodu a vybraných odvětvích ve službách, souvisí se statistickým efektem, tedy nízkou srovnávací základnou související s uzavírkami na jaře loňského roku v reakci na první vlnu pandemie.

Za celý rok 2021 očekávám celoroční růst HDP v oblasti 3,3 procenta, v roce 2022 by růst české ekonomiky mohl zrychlit k úrovni pěti procent s tím, že by ekonomická aktivita již neměla čelit omezením souvisejícím s pandemií, a zesilovat by se měl také růst na straně poptávky, konkrétně u spotřeby domácností a investičních výdajů firem.

PSALI JSME:
Ekonomika ožila vlivem uvolněných restrikcí

Tuzemskému průmyslu a exportérům zároveň pomáhá a i nadále by mělo pomáhat oživení ekonomik našich hlavních obchodních partnerů, ať již hovoříme o západní či střední Evropě.

Zajímavý je pohled na statistiku sektorových účtů za letošní druhé čtvrtletí: Ta ukazuje pokles míry úspor domácností, kde lze domyslet souvislost s rozvolněním omezení ve službách a v maloobchodu, což jinými slovy znamená, že domácnosti mohly začít dohánět doposud odkládanou spotřebu.

Míra úspor domácností je historicky samozřejmě i nadále velmi vysoká, ve druhém čtvrtletí klesla z 24,5 na 21,3 procenta, když rekordní úroveň byla dosažena v loňském závěrečném čtvrtletí, kdy míra úspor činila 26,8 procenta.

Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na jednoho obyvatele v letošním druhém čtvrtletí vzrostl meziročně o 6,4 procenta, reálná spotřeba na obyvatele ovšem meziročně vyskočila o 8,6 procenta a v celkovém důsledku se proto míra úspor snížila.

PSALI JSME:
Lidé už mají v bankách uloženy více než tři biliony korun

Do dalších čtvrtletí lze čekat pokračování poklesu míry úspor domácností s tím, jak s rozvolněním pandemických opatření bude pokračovat růst spotřeby. Také vývoj na straně příjmů dává domácnostem prostor k dalšímu navýšení spotřeby.

Na straně nefinančních podniků v letošním druhém čtvrtletí klesla míra zisku ze 47 procent na úroveň 46,4 procenta, šlo nicméně o pokles z nejvyšší úrovně od závěrečného čtvrtletí roku 2017 a z historického pohledu byla míra zisku i nadále nadprůměrně vysoká.

Míra investic nefinančních podniků ve druhém čtvrtletí mírně vzrostla, z 26,5 na 26,6 procenta a do dalších čtvrtletí bych očekával růst míry investic v souvislosti s potřebou navyšovat či modernizovat produkční kapacity.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v tuzemskou ekonomiku klesá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Výrobní aktivita v Česku brzdí

Index nákupních manažerů (PMI) v září klesl na hodnotu 58 bodů z předchozích 61 bodů, což bylo velmi blízko očekávání analytiků a stále nad padesátibodovou hranicí oddělující expanzi od kontrakce. Index PMI tak …

Ekonomika ožila vlivem uvolněných restrikcí

Dnes zveřejněný v pořadí třetí a zároveň konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za druhé letošní čtvrtletí pouze potvrdil mezičtvrtletní nárůst ekonomiky o jedno procento po předchozím poklesu o …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB