
Zpočátku to vypadá jednoduše a důvěryhodně. Vaší pracovní činností z domova bude plnění obálek reklamními či jinými propagačními materiály, které následně pošlete zpět na poskytnutou adresu. Za každou správně naplněnou obálku pak můžete očekávat zaslouženou odměnu.
1) Nikdy neposílejte nikomu peníze předem.
2) Čtěte si pečlivě obchodní podmínky společnosti. Pokud v nich nacházíte nesrovnalosti, od spolupráce odstupte.
3) Prověřte si zkušenosti s danou společností na internetu. Jejím vlastním stránkám ale nevěřte, hodnocení mohou být smyšlená.
4) Volte raději jistotu menšího přivýdělku, zato u renomovaných agentur či jiných prověřených společností.
5) Dávejte si pozor i na nepřiměřeně vysokou odměnu, na niž inzeráty lákají. Právě tento typ inzerce bývá často rizikový.
Zpozornět byste ale měli v případě, kdy po vás firma žádá peníze předem, aby vám mohla takové obálky poslat. Totéž vás může potkat, když odpovíte na inzerát nabízející kompletaci kancelářských potřeb nebo reklamních předmětů. Pokud se jako první informaci od svého nového zaměstnavatele dozvíte číslo účtu, kam máte poslat peníze za zboží, které vám má být zasláno, zbystřete všemi smysly.
„Buďte ostražití vždy, když po vás někdo požaduje počáteční investici ještě předtím, než získáte odměnu za odvedenou práci,“ radí Radovan Hypš, ředitel pracovního portálu JenPráce.cz. Během své dlouholeté praxe se setkal s různě rafinovanými nástrahami podvodníků, kteří se snažili prostřednictvím inzerátů nabízejících snadný zisk vylákat z důvěřivých lidí peníze.
Zásadní je tedy nikdy neposílat peníze předem a pečlivě si přečíst obchodní podmínky.
Už proto, aby vám firma nezprostředkovala jinou práci, než jakou slibuje v inzerátu. A podvodné inzeráty? Zpočátku vypadají seriózně. Jenže realita je v mnoha případech bohužel opačná. A co mají tyto lživé nabídky společného? V drtivé většině se objevují na portálech s inzercí zdarma. Díky platbě za inzerát je totiž podvodník snáze dohledatelný.
„Pokud má pracovní portál inzerci zpoplatněnou, s podvodnými nabídkami se zpravidla nesetkáte,“ popisuje své zkušenosti Hypš. „V začátcích projektu JenPráce.cz zkoušeli podvodníci umístit své nabídky i k nám. Inzeráty ale vždy kontrolujeme, takže se uživatelům zobrazovat nezačaly. Neumožnujeme ani placení za inzerci přes anonymní platební metody, tudíž jsme se s podvodnou nabídkou už delší dobu nesetkali, “ dodává.
Podstatným detailem je i výše sumy, již si podvodníci chtějí nechat poslat. Většinou jde o stokoruny, případně tisícovky. Podvodníci totiž dobře vědí, že hranice trestného činu, a tedy i mnohem důraznější a rychlejší reakce státních institucí, je stanovena až na pět tisíc korun.
Dobře si tedy promyslete, zda chcete někomu neznámému předem poslat takovéto částky. Vymoci je zpět může být kvůli tuzemským soudům velmi zdlouhavé, časově náročné a s nejistým výsledkem. Ve finále vás zkušenost s podvodným pracovním inzerátem může přijít na víc peněz, než kolik byste si vydělali.
Jakou prací a kolik si nejčastěji můžete přivydělat z domova?
1) Vyplňování on-line dotazníků na webu: Desetikoruny až stokoruny za dotazník, případně slevy ve stejné hodnotě.
2) Telefonické dotazníky: Stokoruny za dotazník.
3) Pravidelné online dotazníky přes webkameru : Až tisíc korun.
4) Plnění obálek: Zhruba 10 Kč za kus.
5) Kompletace kancelářských potřeb a reklamních předmětů: 100–120 korun za hodinu, dle šikovnosti i více.
6) Vedení kurzů či doučování: 120 korun za hodinu a více, záleží na odbornosti kurzu.