České stavebnictví stále hledá své dno

Názor
České stavebnictví stále hledá své dno. Stavební produkce v dubnu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla o 6,4 procenta a navázala tak na propady z předchozích měsíců.
V Praze se letos v dubnu začalo stavět jen 78 bytů. Ilustrační foto: FAEI.cz

Stavební úřady vydaly o 10,9 procenta méně stavebních povolení, nicméně orientační hodnota povolených staveb v dubnu meziročně vzrostla o 14,1 procenta. Výrazně klesla i bytová výstavba.

Duben byl z pohledu bytové výstavby ve znamení hlavně dokončování bytů. V rámci celé ČR se dokončilo 4 264 bytů, což bylo meziročně o 40,6 procenta více. Naopak počet zahájených bytů meziročně klesl o 24,6 procenta na 2 685 bytů.

Tristní situace panovala v Praze, kde se ve čtvrtém měsíci letošního roku začalo stavět jen 78 bytů. Hlavní město tak z pohledu bytové výstavby opět dotáhl Středočeský kraj, kde se letos začalo v rámci nové výstavby stavět už 1 838 bytů, což se blíží 1 885 bytům zahájeným v Praze.

PSALI JSME:
Slabé stavebnictví

Počet zahájených bytů uváděný statistickým úřadem navíc nemusí odrážet realitu. To, že v daném měsíci získal byt stavební povolení, ještě neznamená, že se začal i stavět. Investoři totiž kvůli zásadnímu propadu poptávky některé projekty odložili na později. Reálně se tak začalo stavět bytů méně, než ukazují oficiální statistiky.

Bytovou výstavbu i nadále výrazně limituje nedostupnost hypoték kvůli kombinaci vysokých úrokových sazeb a přísných podmínek pro žadatele diktovaných Českou národní bankou.

Ta před pár dny zrušila jedno limitující opatření, což by mohlo realitní trh opět rozhýbat. Na hypoteční financování totiž od července opět dosáhne mnohem víc zájemců než nyní. Zda se to projeví i na bytové výstavbě, která se plánuje na roky dopředu, se uvidí teprve v následujících měsících.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypotéky budou dostupnější. ČNB od července deaktivuje jeden z limitů pro přidělení úvěru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Slabý březnový výsledek ekonomiky eurozóny

Zpřesněný odhad Hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny zůstal beze změny, zatímco tamní průmyslová produkce překvapila silnějším růstem. Ekonomika eurozóny i podle zpřesněných dat vzrostla v prvním čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.