Problémy s hrazením závazků může mít každý šestý Čech

Analýza
Více než pětině Čechů přesahují náklady na bydlení 40 procent jejich měsíčního platu. Při mimořádných výdajích, jako je například doplatek za energie, tak velká část z nich musí sahat do naspořených úspor.
Každý šestý Čech během uplynulého roku nedokázal zaplatit alespoň jeden ze svých běžných výdajů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ty se ale rychle tenčí. Téměř desetina tuzemských domácností nemá žádnou finanční rezervu a další třetina nemá rezervu na období delší než jeden měsíc. V případech tíživé finanční situace banky doporučují situaci okamžitě řešit a se svou bankou komunikovat. Redakci FAEI.cz o tom informovala platforma Evropa v datech.

Vysoké náklady na bydlení ohrožují nejednu domácnost. Podle Indexu prosperity a finančního zdraví jsou pro nadpoloviční většinu Čechů náklady na bydlení velkou zátěží pro rodinný rozpočet, pro každého desátého Čecha dokonce velmi velkou zátěží.

A to především ve srovnání se situací před dvěma lety, tedy před energetickou krizí a obdobím vysoké inflace, kdy náklady na bydlení představovaly velkou zátěž jen pro asi třetinu Čechů.

Se svým současným příjmem vyjde s obtížemi až 57 procent Čechů. Řada lidí proto musela sáhnout do svých úspor, aby zaplatila běžné výdaje. Více než pětině Čechů navíc překročí výdaje na bydlení jako nájem, hypotéka a energie 40 procent jejich měsíčního příjmu.

PSALI JSME:
Náklady na bydlení rostou, přestože inflace pokračuje v poklesu

„Každý šestý Čech během uplynulého roku nedokázal zaplatit alespoň jeden ze svých běžných výdajů. Patří mezi ně například platby za energie, nájem, telefonní a internetové služby nebo splátky hypotečních, leasingových či jiných úvěrů,“ vysvětlil Tomáš Odstrčil, analytik Evropy v datech.

V případě, že se jedinec dostane do finančních nesnází, je dle senior risk manažerky Moneta Money Bank Moniky Kalivodové základem řešení tohoto problému komunikace klienta se svou bankou. Přístup bank se následně liší dle fáze delikvence neboli době, po kterou klient neplatí své závazky.

„Snažíme se zjistit, co se klientovi přihodilo a jak dlouho očekává, že bude jeho problém trvat. Na základě zjištěných informací pak společně hledáme vhodné řešení,“ uvedla Kalivodová. V případě, že má klient krátkodobý výpadek příjmů, popřípadě mimořádný výdej, jako je doplatek za energie, se situace nejčastěji řeší odkladem splátky.

„Z dat České spořitelny vyplývá, že téměř desetina domácností nemá žádnou finanční rezervu a další třetina klientů nemá rezervu na období delší než jeden měsíc. Tato recese se výrazně liší od těch minulých,“ informoval David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Skoro třetina Čechů nemá finanční rezervu ani na měsíc

Podle jeho názoru tentokrát není zdrojem poklesu spotřeby domácností nárůst nezaměstnanosti, ale výrazný nárůst cen. „Proto dnes nedopadá vysoká inflace a ceny energií jen na lidi s nízkými příjmy, ale i na domácnosti ze střední a vyšší třídy. Míru poklesu spotřeby domácností pak ovlivňuje i to, zda domácnost má nebo nemá dostatečnou finanční rezervu,“ řekl.

Největší finanční zátěž na bydlení obecně hlásí nájemci a vlastníci nemovitostí s hypotékou, kterou má podle Indexu prosperity každý čtvrtý Čech. Většina bank umožňuje zastavení vymáhání splátek i u hypoték, a to pro případy, kdy se klient rozhodne nemovitost prodat a potřebuje na to čas.

„U závažnějších problémů, kdy dojde z důvodu nesplácení k ukončení smlouvy o úvěru a celá dlužná částka se stane splatnou, řešíme s klientem nejčastěji případně splátkovou dohodu nebo i dobrovolný prodej nemovitosti,“ popsala situaci Kalivodová. Jak dodala, k tomuto postupu dochází v případě, že klient komunikuje: „Pokud se s klientem nelze dohodnout, přistupujeme k soudnímu vymáhání, popřípadě k prodeji pohledávky.“

Úvěry i hypotéky je možné pojistit na schopnost splácet. Pojištění poskytují pojišťovny, které jsou s poskytovateli úvěrů smluvně vázáni. Většina nabízí k pojištění rizika, kterými jsou například ztráta zaměstnání, pracovní neschopnost, invalidita třetího – a někdy i druhého stupně – nebo smrt.

PSALI JSME:
Nepodceňujte pojištění hypotéky. Na co si dát pozor?

Pojišťovna Uniqa aktuálně registruje asi desetiprocentní pokles počtu pojištění hypoték související s celkovým ochlazením na tomto trhu. Naopak velký nárůst zaznamenává u spotřebitelských úvěrů. „Je z toho patrné, že se lidé pro jistotu zabezpečují proti neschopnosti splácet i podstatně nižší závazek,“ informovala tisková mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

Pro případy, kdy se lidé dostanou do finanční tísně, nabízí některé banky i nejrůznější akce či programy, které mají klientům pomoci se z této situace dostat. „Máme zřízenou Nadaci Clementia, jejímž cílem je pomoci klientům, kteří se kvůli těžkým životním okolnostem a ne vlastní vinou dostali do složité finanční situace a nyní nemohou splácet své dluhy,“ uvedla Filipová ze skupiny Moneta.

V případě, že nezbyde jiné řešení než půjčka, pak existuje hned několik pravidel, na které by měl žadatel o půjčku myslet. V první řadě je důležité vybrat si důvěryhodnou společnost. Obecně jsou nejjistějším řešením bankovní půjčky, které jsou pod dohledem České národní banky. Je však třeba počítat s tím, že banky budou prověřovat klientovu bonitaci a schopnost splácet.

„Klientům doporučujeme nepůjčovat si více, než potřebují a dále si vybírat produkt s co nejnižší úrokovou sazbou a RPSN. Je taky důležité zvolit produkt tak, aby délka splácení nebyla delší než to, co za půjčené peníze pořizuji. Například u doplatku za energie by tedy zvolený produkt neměl mít dobu splatnosti delší než jeden rok,“ doplnila Kalivodová z Moneta Money Bank.

PSALI JSME:
Pro Čechy jsou při výběru půjčky nejdůležitější úroky

Zavřít reklamu ×
  1. Já topím plynem,ale poslechl jsem odbornici z pětikolky a dal si na zimu tři svetry. Nakonec jsem dostal vráceno 20000 kč za plyn. Elektřina byla jen doplatek pár stovek. Já jsem spokojen……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Hypotéky a dotace. Chudí sponzorují bohaté

Lidé obvykle kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.