Proboha, někdo mi ukradl pas!

Poradna
Kde mám tablet, vždyť jsem ho měl položený vedle postele? Že ho sebrala pokojská?! Přijít o oblíbenou věc není nic radostného ani doma, natož na zahraniční dovolené. Úlek, horečnaté hledání a rostoucí beznaděj, tyhle pocity prázdninový pobyt rozhodně nevylepší. Jak si s takovou patálií poradit?
V případě krádeže v hotelu je vhodné obrátit se neprve na delegátku, případně asistenční službu v rámci cestovního pojištění. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V případě krádeže v hotelu, ať už jde o peníze, doklady, platební karty, mobil či elektroniku, je vhodné se obrátit nejdříve na delegátku, případně asistenční službu v rámci cestovního pojištění.

Pro hotelové recepční je to přece jen větší autorita, která mívá přehled o místních pravidlech a zvyklostech, a navíc při povolání těchto pomocníků odpadá jazyková bariéra.

Policejní protokol není formalita

Recepční obvykle přivolá do hotelu policii, která buď provede šetření, nebo rovnou sepíše protokol. Ten poslouží jako podklad při jednání o vystavení náhradních dokladů a po návratu o náhradě škody s pojišťovnou.

Pokud chcete z krádeže obvinit zaměstnance hotelu, musíte si být svou verzí na víc než sto procent jistí. Když se pak hledaný tablet najde zachumlaný v peřinách nebo v zapomenuté zásuvce, právě jste si dovolenou pokazili tuplovaně.

Za ztraceným pasem na úřad

Stanou se však horší věci, než je ztráta elektroniky. Ztrátu nebo krádež cestovních dokladů musíte řešit na zastupitelském úřadě. Je tedy vhodné si ještě v klidu doma zjistit, kde se nejbližší zastoupení nachází a zapsat si také telefonické spojení, protože může jít o mnohahodinový výlet a bylo mu smutné absolvovat jej zbytečně.

Ke zpoplatněnému vystavení náhradního cestovního dokladu, který má omezenou platnost a doma si budete muset pořídit nový, potřebujete pasovou fotografii. Vzhledem k tomu, že velvyslanectví či konzulát obvykle sídlí v hlavním či největším městě, neměl by být problém sehnat fotografii na místě. Musíte však také prokázat svou totožnost, což by při ztrátě pasu naopak problém být mohl.

Doma si pořiďte kopii

Kdo chce být na cesty připraven, doma si pořídí kopii cestovního dokladu. Stačí stránka s osobními údaji, fotografie však musí být zřetelná. Po zemích Evropské unie můžete cestovat pouze s občanským průkazem, i když se doporučuje používat především cestovní pas.

PSALI JSME:
O prázdninách se cestovním pasům věnujte víc

Řidičský průkaz cestovním dokladem není a nelze jej používat ani jako náhradní doklad při ztrátě pasu nebo občanky, které uznávanými cestovními doklady naopak jsou.

Schovat všechny originály

V případě ošetření v lékařském zařízení buďte připraveni na to, že i s komerčním připojištěním na úhradu léčebných výloh můžete část nákladů platit na místě v hotovosti. Aby je pojišťovna po návratu proplatila, uschovejte si všechny originály lékařských zpráv, účtenek za léky, převozy a pobyt v nemocnici apod.

Kdo si v tíživé situaci neví rady, může se obrátit na nonstop fungující asistenční linku své pojišťovny, jejíž číslo je uvedeno na průkazce cestovního pojištění. Toto číslo se vyplatí nenechávat v hotelu, ale brát si je na výlety.

PSALI JSME:
Cestovní pojištění si vyberte podle toho, jaký jste typ rekreanta

Čísla uschovat mimo mobil i kartu

Po krádeži mobilu či platební karty platí stejné pravidlo jako doma. Svou simku i platební kartu nechte co nejdříve zablokovat, k čemuž rozhodně pomůže si předem napsat spojení na krizovou linku banky a operátora a tato čísla si schovat na jiné místo, než nosíte platební kartu.

A totéž samozřejmě platí o pinu ke kartě (případně k mobilu, pozn. aut.), pokud si těch pár čísel ještě nepamatujete. Po zablokování se opět obraťte (nejlépe s jazykově vybaveným s doprovodem) na policii a požadujte sepsání protokolu o krádeži.

Jak si obstarat peníze?

V asi nejhorší situaci se ocitnete, pokud vám kromě dokladů či mobilu zloději seberou také všechny peníze. Asistenční služba pojišťovny nebo delegát, pokud necestujete na vlastní pěst, vám spíš poradí, než pomohou.

PSALI JSME:
Doklady, nehody i úmrtí. Konzuláty mají během léta napilno

Nabízí se možnost požádat přátele doma, aby vám obnos zaslali například přes Western Union na vybrané místo. Peníze obdržíte do 24 hodin, ale také v tomto případě budete muset prokázat svou totožnost, což v nejhorším případě znamená si ještě před výběrem vyřídit náhradní doklad.

Se získáním hotovosti vám může pomoci i vaše banka. Pokud má v navštívené zemi zastoupení, vyberete si peníze ze svého účtu. Případně karetní společnost vydáním náhradní platební karty (emergency service).

Můžete také využít službu emergency cash, což je získání nouzové hotovosti na pobočce zahraniční banky. Tyto služby však nelze vyřídit na počkání a zaplatíte vysoké poplatky.

PSALI JSME:
Polovina Čechů byla někdy okradena

Hodí se i doklad z bankomatu

Buďte také připraveni na to, že když avizujete ztrátu většího obnosu, může po vás policie, a hlavně později pojišťovna chtít, abyste např. dokladem z bankomatu nebo směnárny doložili, že jste nahlášené množství peněz vlastnili.

Předejít ztrátě cestovní hotovosti se dá osvědčeným pravidlem, že u sebe nenosíte vyšší obnosy a finanční prostředky si rozdělíte na více míst, pokud možno uzamykatelných.

Kromě vhodného cestovního pojištění s dobře vybraným záběrem pojistky (podle destinace a náplně dovolené si zvolte přiměřený pojistný limit) je možné si připojistit lékařskou péči i ztrátu majetku, zavazadel i dokladů.

PSALI JSME:
Platba „domácí“ kartou v zahraničí se nemusí vyplatit

Zavřít reklamu ×
  1. Asi není větší prů—švih než ztratit pas, nedejbože si ho nechat ukrást. Ikdyž si zařídíte nový, čekají vás problémy při KAŽDÉM dalším letu, na kterémkoliv letišti počítejte se zvýšenou pozorností celníků nebo imigračních úředníků. Noční můra všech cestovatelů.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.