Producenty drtí drahé energie

Názor
Ceny producentů ve všech sledovaných segmentech dále svižně rostou a potlačí výše i ceny pro koncové spotřebitele. Vysokým dvouciferným meziročním tempem rostly v únoru ceny průmyslových i zemědělských producentů. Vyplývá to z aktuálních údajů českého statistického úřadu.
Nejdramatičtější nárůst cen je patrný u elektřiny. Oproti loňskému únoru je dražší o 57,7 procenta. Dramatický nárůst cen se musí promítnout v dalších odvětvích a produktech.

U zemědělských producentů je patrný dramatický cenový vzestup především v rostlinné výrobě. Oproti loňskému únoru jsou zde ceny vyšší o plnou třetinu, když nejvíce vzrostly ceny olejnin (+44,2 %) a obilovin (+34,3 %). Nižší byly naopak ceny ovoce (-14,5 %) a zeleniny (-7,9 %).

Cenový nárůst v živočišné výrobě činil meziročních 11 procent, když se nadprůměrně zvyšovaly ceny skotu (+16,4 %) či mléka (+13,7 %). Celkově se ceny v zemědělství během února zvedly o tři procenta, meziroční cenový vzestup pak dále zrychlil z lednových 21,4 procenta na 22,9 procenta v únoru.

Průmyslníci zdražili během února o 2,2 procenta a výrazně tak překonaly tržní odhad ve výši 1,5 procenta. Meziroční cenová dynamika se tak dále zvedla z lednových 19,4 procenta na 21,3 procenta.

Nejdramatičtější nárůst cen je patrný u elektřiny, kde se ceny včetně rozvodu zvedly jen za samotný únor o 4,6 procenta. Oproti loňskému únoru je elektřina dražší o 57,7 procenta. Je zřejmé, že takto dramatický nárůst cen se musí promítnout v dalších odvětvích a produktech.

PSALI JSME:
Ceny výrobců v lednu skokově vzrostly

Nadále pokračuje zvyšování cen ve stavebnictví. Stavební práce podražily za únor o 0,6 procenta, meziročně jsou vyšší o 8,6 procenta po 8,3 procenta zaznamenaných v lednu. Mnohem horší je situace u cen stavebních materiálů. Ten podražil v únoru o 1,33 procenta, oproti loňskému únoru jsou jeho ceny o 20,3 procenta výše. Lednový meziroční růst přitom činil 19,5 procenta.

V neposlední řadě svižnou cenovou dynamiku zaznamenávají tržní služby pro podniky. Zde zdražují především reklamní služby (jen za únor +12,7%) a ceny v oblasti zaměstnání (+7,6 %). Meziměsíčně se tak ceny ve službách zvedly o v souhrnu o 1,8 procenta.

Meziročně růst zrychlil z lednových 3,2 procenta na únorových 4,3 procenta. Z meziročního pohledu se nejvíce zvedly ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě o 15,6 procenta, za reklamní služby a průzkum trhu o 13,9 procenta a za služby v oblasti zaměstnání o 12 procent.

Je zřejmé, že klíčový pro další vývoj produkčních cen bude vývoj na Ukrajině. Ten totiž primárně stojí za cenami na komoditních trzích. Pokud nedojde k nějaké další dramatické eskalaci na válečné frontě, měly by se postupně ceny stabilizovat či v lepším případě korigovat ze svých výšin.

PSALI JSME:
Ceny výrobců předznamenávají další vzestup inflace

I nadále lze ale předpokládat jejich velkou kolísavost. Pro tuzemské spotřebitele je důležitý i kurz koruny, primárně vůči dolaru. Tady svou roli sehrává politika České národní banky (ČNB) a její intervenční úsilí.

Je zřejmé, že rychlý růst cen zejména energetických vstupů bude v dalších měsících dále tlačit výše spotřebitelskou inflaci, která tak podle nás může překonat úroveň 12 procent. I když centrální banka již úrokové sazby od poloviny loňského roku výrazně navýšila, jejich další vzestup nás ještě čeká.

Podle nás o půl procentního bodu na zasedání koncem března a dalšího půl procentního bodu na květnovém jednání. Klíčová reposazba se pak na námi předpokládaných 5,50 procenta udrží minimálně do konce letošního roku.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tlak na růst cen ve výrobě nepolevuje

Zavřít reklamu ×
  1. Za vše může nejlepší ekonom všech dob Václav Klaus,který prodal vše do Německa.Nyní prodáváme elektřinu za 1 kč/kwh do Němec a zpátky kupujeme za 5 kč/kwh….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB