Tlak na růst cen ve výrobě nepolevuje

Názor
Růst cen v průmyslu překonal v únoru hranici dvaceti procent. Průmyslové ceny se meziročně zvýšily už o 21,3 procenta, a to především v důsledku prudkého zdražování produktů rafinérského průmyslu (podrobnosti se ovšem v tomto případě už mnoho let neuvádí, pozn. aut.).
Růst cen v průmyslu překonal v únoru hranici dvaceti procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nejsou to ovšem zdaleka jen pohonné hmoty, které tlačí výrobní inflaci nahoru. V energetice jsou nyní ceny o téměř 58 procent vyšší, než loni v únoru, o skoro 48 procent zdražila produkce chemického průmyslu, o 24 procent šly nahoru ceny u výrobců kovů, o 28 procent ve dřevařském průmyslu atd.

Kombinace dražších energií, kovů, chemie a dřeva zvyšuje náklady firem napříč celou ekonomikou. Výrazně zdražují i stavební materiály jako je cement nebo cihly, což rozhodně není dobrou zprávou pro další vývoj ve stavebnictví.

PSALI JSME:
Ceny výrobců předznamenávají další vzestup inflace

Výrazný nárůst je patrný u zemědělských výrobců, jejichž výrobky se v průměru zdražily téměř o 23 procent. O téměř devět procent vzrostly i ceny ve stavebnictví, které takto reaguje na růst vstupních nákladů, včetně těch mzdových.

Nadějně naproti tomu vypadá korekce cen ropy a benzínu na mezinárodním trhu, nicméně stále jde o ceny dlouhodobě nadprůměrné, takže zásadní zlevnění rafinérských produktů, a tedy i zpomalení výrobní inflace zatím nepřinesou.

S výrobní inflací jde s odstupem i ta spotřebitelská. S rostoucími cenami v zemědělství přijdou i vyšší ceny potravinářských firem a následně i potravin na pultech obchodů.

PSALI JSME:
Ceny výrobců v lednu skokově vzrostly

Situaci navíc komplikuje vývoj na Ukrajině, který vyvolává pochybnosti ohledně letošní dostupnosti obilí na světovém trhu. Vedle toho stále dražší energie a pohonné hmoty budou firmy ve zpracovatelském průmyslu tlačit k dalšímu navyšování cen, a to i nejen potravinářského průmyslu.

Aktuální čísla patří mezi argumenty podporující další zvýšení sazeb České národní banky, ke kterému nejspíše dojde už na březnovém zasedání.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace v ČR i USA nahrává růstu sazeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB