Produkce aut v březnu rostla. Technická recese české ekonomiky skončila

Názor
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku mezičtvrtletně vzrostla o 0,1 procenta. Naplnilo se tak naše očekávání, že technická recese z druhé poloviny loňského roku je již minulostí a letošní rok bude ve znamení postupného oživení ekonomiky.
Data Sdružení automobilového průmyslu pro březen ukazují na silný meziměsíční růst produkce automobilů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pro první letošní čtvrtletí jsme v naší prognóze odhadovali mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) o 0,2 procenta, tedy jen nepatrně vyšší.

Podle tržního konsensu ve výši -0,1 procenta mezikvartálně mělo naopak dojít k v pořadí třetímu mezičtvrtletnímu poklesu ekonomiky a ve vztahu k tomuto lze tak dnešní výsledek hodnotit jako pozitivní překvapení.

Zpřesněný odhad tuzemského HDP by mohl přinést vzestupnou revizi. Stále totiž nejsou známa data o březnovém vývoji ekonomiky, který podle nás přinesl její výraznější nárůst. Data Sdružení automobilového průmyslu pro březen ukazují na silný meziměsíční růst produkce automobilů.

Ta byla podle těchto dat v letošním březnu dokonce nejvyšší od konce roku 2019. Zvýšit by se podle nás meziměsíčně měly i maloobchodní tržby. Stále tak věříme, že náš odhad mezičtvrtletního růstu HDP o 0,2 procenta se může nakonec naplnit.

PSALI JSME:
Konec recese v Česku

Podle komentáře Českého statistického úřadu byl mezičtvrtletní i meziroční vývoj HDP pozitivně ovlivněn především rostoucí zahraniční poptávkou. To by bylo v souladu s naší prognózou, která předpokládá kladný příspěvek čistého exportu, a to jak k meziroční, tak i k mezičtvrtletní dynamice HDP.

Pomoci by k tomu mělo oživení průmyslu a kompletace rozpracovaných výrobků vlivem lépe fungujících dodavatelských řetězců. V mezičtvrtletním vyjádření očekáváme i nepatrné oživení spotřeby domácností. V horším případě by se měl alespoň zastavit její strmý pokles z předchozích měsíců.

V případě spotřebitelského sentimentu došlo od počátku roku k významnému zlepšení a růst mezd podle dostupných informací na začátku roku dále zrychlil. Zpřesněný odhad HDP spolu s jeho strukturou bude zveřejněn za zhruba měsíc.

Za celý letošní rok očekáváme růst tuzemské ekonomiky o 0,6 procenta a v příštím roce jeho zrychlení na 1,8 procenta. K dosažení předpandemické úrovně ekonomické aktivity by mělo dojít v letošním třetím čtvrtletí.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
To nejhorší je za námi. Ekonomika začíná růst

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika si v závěru roku 2023 polepšila

Zpřesněné údaje Českého statistického úřadu o ekonomickém výkonu ČR tentokrát nepřinesly žádné překvapení. Česká ekonomika v z posledním kvartále loňského roku vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 0,2 procenta, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.