Ratingová agentura Standard & Poor’s tleská Fialově vládě: Rating i výhled ponechává beze změny

Názor
Světově významná ratingová agentura Standard & Poor's v pátek večer potvrdila Česku hodnocení bonity jeho úvěruschopnosti na stupni „AA-“. Agentura dokonce ponechává beze změny i ratingový výhled, který tudíž nadále zůstává „stabilní“. Celkové hodnocení Českého veřejného dluhu v podání Standard & Poor's tedy zůstává neměnné už od srpna 2011.
Příznivou zprávou pro vládu Petra Fialy je čerstvý rating agentury Standard & Poor's. Ilustrační foto: Vláda ČR

Jde o příznivou zprávu pro Fialovu vládu. Aktuální hodnocení je totiž příznakem, že se zlepšuje celkový pohled ratingových agentur na tuzemské veřejné finance. Zdají se jim nyní evidentně v udržitelnějším stavu než loni.

Loňské pochyby byly ale dány především obavami z dopadu energetické krize na českou ekonomiku – vysoce závislou na dovozu energií z Ruska – a její veřejné finance než hrozícím, nebo snad dokonce již nastalým rozvratem veřejných financí. O něm sice hovořili například mnozí tuzemští politici, v praxi jej ale ratingové agentury nepotvrzují; nepotvrzovaly jej ani loni, tím méně letos.

PSALI JSME:
Ratingová agentura Fitch zhoršuje ratingový výhled České republiky

Dvě další světově významné ratingové agentury, Moody’s a Fitch Ratings, loni sice zhoršily Česku ratingový výhled, nicméně rating samotný ponechaly bez změny. A letos už ve zhoršování výhledu nepokračují. Dnešní hodnocení Standard & Poor’s naznačuje, že ani tyto dvě další agentury v nadcházející době už dále ani rating, ani výhled Česku zhoršovat nebudou.

Agentura Standard & Poor’s ve stanovisku vydaném v pátek pozitivně hodnotí silnou finanční pozici Česka ve vztahu k zahraničí a přiměřenou úroveň veřejného zadlužení. Vskutku se tedy nepotvrzují teze o rozvratu veřejných financí. Agentura přitom ve svém hodnocení přirozeně nemohla brát naplno v potaz dopad konsolidačního balíčku, jenž byl českými poslanci schválen teprve v pátek.

Ten by měl dále přispět ke zlepšení stavu veřejných financí ČR, ačkoli – jak agentura podotýká – problém strukturálního rozpočtového schodku zcela nevyřeší, neboť veřejné finance zatíží zvýšené armádní a sociální výdaje. Čistý veřejný dluh by ale měl podle agentury zůstat přiměřený a do roku 2026 se stabilizovat na úrovni pod 35 procenty hrubého domácího produktu (HDP). Ta by patřila k nejnižším v EU.

PSALI JSME:
Konsolidační balíček zvýší lidem inflaci a firmám marže, prognózuje ČNB. Ekonomiku podle ní připraví o 70 miliard korun

Kladně agentura hodnotí zvýšení energetické bezpečnosti Česka. Podařilo se mu podle ní snížit závislost na dovozu ruského plynu z 95 procent jeho celkových potřeb v únoru 2022 na nynější méně čtyři procenta. Česko by podle agentury mělo v letech 2024 až 2026 i díky tomu vykázat průměrný roční růst HDP čítající 2,25 procenta.

Celkově je tedy hodnocení agentury Standard & Poor’s vskutku příznivou zprávou pro Fialovu vládu. Ta má totiž nyní k dispozici mezinárodně přijímaný „štempl“ na to, že zvládla podstatnou část odstřižení od dodávek ruských energií, aniž by destabilizovala veřejné finance; jejich stav by se naopak měl i díky její činnosti, zejména prosazenému balíčku, dále zlepšovat.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ratingový výhled Česka i Prahy by se díky levnějšímu plynu mohl zlepšit

Zavřít reklamu ×
  1. Nyní můžeme jen čekat, jak to chaot a psychopat Babiš se svojí klakou, Schillerovou a Havlíčkem, otočí ve svůj prospěch. Jako hyeny, profitující na cizím neštěstí, se všichni tři už dostatečně vyprofilovali.

    • V roce 2022 byl rating již snížen. Tato zpráva neříká nic o největší inflaci v Evropě, nejnižší reálné mzdě v Evropě, o volebních preferencích, o stále větších úrocích bankám-to se asi této agentuře líbí když je z toho živíme.

  2. Tahají z Českého lidu peníze a stále posílají je na Ukrajinu.Maji se starat o Český líd! A zabezpečit svou armádu!

  3. Česká vláda se má zabezpečit svůje občany, a ne je vest k chudobě. Mají se starat o zabezpečení své vlastní armády! Ať lidé vidí co kupují a kam peníze posílá.

    • Česká vláda nemůže řídit tvůj život, musíš jít do práce a konečně přestat spoléhat na to, že ti někdo dá nějakou dotaci…

  4. Bodejť by ty ratingové agentury ve službách nadnárodních korporací a hedgeových fondů, jako je Black rock, Vanguard a State streetFialově vládě netleskaly, když Fialova vláda jim jde na ruku a na úkor českého státu a českých občanů jim zvedá zisky.

  5. Tleskat takové vládě může jen Kovanda a přiblblá ratingová agentura….Zatím Fiala podělal na co sáhl.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB se obává míry lednového přecenění

Podle členky bankovní rady České národní banky (ČNB) Kariny Kubelkové je lednové přecenění zboží a služeb spojeno s velkou nejistotou a mohlo by být podle ní nakonec výraznější, než tuzemská centrální banka čeká.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.