Prosinec znamenal pro maloobchod určité nadechnutí

Názor
Tuzemský maloobchod vykázal v prosinci poměrně výrazný růst tržeb, čemuž napomohla zejména skutečnost, že se zákazníci vrhli do obchodů s tím, jak v předvánočních týdnech bylo povoleno jejich otevření. Růstu tržeb pomohla i skutečnost, že loňský prosinec měl o dva pracovní dny více, než stejný měsíc předchozího roku.
V prosinci prudce klesly prodeje výrobků pro kulturu, sport a rekreaci, a také tržby za oděvy a obuv. Ilustrační foto: FAEI.cz

Tahounem růstu tržeb byly prodeje nepotravinářského zboží, což souvisí s tím, že zákazníci neváhali využít otevření obchodů k předvánočním nákupům. Prosinec překvapil pozitivně, jde ale o výjimku, neboť hned po Štědrém dnu následovaly opětovné uzavírky kamenných obchodů, což by mělo v lednu vést k opětovnému poklesu tržeb.

Maloobchodní tržby vykázaly v prosinci neočištěný meziroční růst 3,7 procenta, zatímco trh očekával pokles o 1,6 procenta. Osobně ale kladné číslo nevnímám coby blesk z čistého nebe: Loňský prosinec měl výhodu vyššího počtu pracovních dní, především ale v předvánočních týdnech došlo k otevření obchodů, čehož zákazníci neváhali využít.

Tahounem prosincového růstu tržeb tak byly prodeje nepotravinářského zboží, jež meziročně vyskočily o 7,5 procenta. Rostly především prodeje výrobků pro domácnost, nadprůměrně dobře si vedly také prodejny s počítačovým a komunikačním zařízením. I nadále ale prudce klesly prodeje výrobků pro kulturu, sport a rekreaci, a také tržby za oděvy a obuv.

PSALI JSME:
Uzavření obchodů tvrdě dopadlo na český maloobchod

Z hlediska forem prodeje se i nadále dařilo prodejům přes internet a zásilkové služby, kde tržby v prosinci meziročně vzrostly o 30,4 procenta, což pro tyto prodeje představovalo v rámci celého loňského roku nadprůměrný měsíční výsledek. Prodeje motorových vozidel v prosinci klesly meziročně o 0,8 procenta, což byl nejlepší měsíční výsledek za celý loňský rok.

Pro letošní rok budou prodeje motorových vozidel za rok 2020 představovat nízkou srovnávací základnu a v průběhu roku 2021 by tak mohlo přijít zotavení těchto prodejů, klíčové ale bude, zda se podaří zkrotit pandemii a tím dodat zákazníkům větší sebedůvěru, co se vyšších výdajů týče.

Každopádně, relativně dobrý výsledek prodejů motorových vozidel za loňský prosinec byl ovlivněn vyšším počtem pracovních dní a v některých případech možná také snahou realizovat tyto nákupy před koncem roku.

PSALI JSME:
Nákupů přes internet rekordně přibylo. Stoupá ale i riziko pro spotřebitele

Za celý rok 2020 klesly maloobchodní tržby kromě prodejů motorových vozidel v neočištěném vyjádření o 0,6 procenta, přičemž tahounem poklesu byly prodeje pohonných hmot. Prodeje potravin za celý loňský rok stagnovaly, prodeje nepotravinářského zboží vykázaly mírný růst, o 0,6 procenta. Pro srovnání, v roce 2019 vykázal maloobchod celoroční růst tržeb 4,8 %.

Pokud vezmeme v úvahu, že hrubý domácí produkt (HDP) České republiky v roce 2020 klesl o 5,6 procenta, tak byl pokles maloobchodních tržeb poměrně mírný. Samotný prosinec znamenal pro maloobchod určité nadechnutí se s tím, jak se prodejny před Vánocemi otevřely, začátek roku 2021 ale bude z pohledu maloobchodních tržeb opět v červených číslech v důsledku návratu omezení souvisejících s pandemií koronaviru.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Po rozvolnění tržby obchodníků prudce vzrostly

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Situace ve službách se stabilizuje

Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se (podle údajů Českého statistického …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru