Průmysl i stavebnictví se propadají a vyhlídky příliš pozitivní nejsou

Analýza
Problémy českého průmyslu a s ním i celé ekonomiky se dále prohlubují. V červenci se průmyslová produkce meziročně propadla o 2,8 procenta, přičemž již v červnu její růst zpomalil na 0,9 procenta z květnových 1,4 procenta.
Automobilová výroba v červenci těžila primárně z odložené poptávky z dob čipové krize. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nicméně i v těchto měsících růst táhla jen výroba automobilů a ostatní odvětví více méně stagnovala. Automobilová výroba však těžila primárně z odložené poptávky z dob čipové krize. Bylo jen otázkou času, jak dlouho ještě udrží nad vodou celý český průmysl, který prochází recesí.

Damoklovým mečem visícím nad českým průmyslem je už řadu měsíců klesající hodnota nových zakázek. V červenci 2023 opět meziročně klesla, a to o tři procenta. Propadly se přitom jak nové zakázky ze zahraničí, tak zakázky tuzemské.

O potížích, s nimiž se potýká český průmysl, svědčí nejen „tvrdá“ data o průmyslové produkci, ale i další ukazatele. Budoucí vývoj lze vyčíst z indexu nákupních manažerů (PMI) a ten bohužel na brzké oživení českého průmyslu neukazuje.

PSALI JSME:
Průmysl padá a klesá i stavební produkce

V srpnu se dostal na hodnotu 42,9 bodu; i když jde o mírnější pokles oproti červencovým 41,4 bodu, stále to znamená zhoršování podmínek v českém průmyslu. Úroveň 50 bodů je přitom předělem mezi růstem a poklesem odvětví a český zpracovatelský průmysl je pod touto hranicí již patnáctý měsíc v řadě.

Ještě v horší situaci, než průmysl je tuzemské stavebnictví. To sice v červnu po čtyřech měšcích propadu vzrostlo meziročně o jedno procento, nicméně podle aktuálních dat se v červenci stavební produkce meziročně zase propadla o 2,1 procenta.

Klesalo jak pozemní stavitelství, tak inženýrské stavitelství. Pokles vydaných stavebních povolení dlouhodobě tlačí dolů drahé hypoteční úvěry, ty jsou však jen jedním z faktorů, které oživení ve stavebnictví brzdí.

PSALI JSME:
Tuzemský index nákupních manažerů je už 15 měsíců pod hranicí růstu

Povzbudivé zprávy nepřicházejí ani z okolních ekonomik. Hrubý domácí produkt EU totiž zůstal ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci beze změny. V prvním čtvrtletí přitom vzrostl jen o 0,2 procenta; meziročně růst hrubého domácího produktu (HDP) zpomalil na 0,5 procenta.

Pro nás jsou znepokojivé zejména narůstající problémy německé ekonomiky. Mezinárodní měnový fond očekává, že Německo bude jedinou vyspělou ekonomikou na světě, která v letošním roce meziročně poklesne.

Slabá domácí poptávka, velmi pozvolna se mírnící inflace a tristní výkon německé ekonomiky – to vše se promítne do (ne)růstu HDP českém ekonomiky v letošním roce. Výsledkem bude velmi pravděpodobně kladná nula.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Německá ekonomika padá a s ní i ta česká

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč se rodí málo dětí. Ženy nedokážou splnit svůj plán

Průzkum
Současný problém s nízkou porodností nelze zjednodušit na tvrzení, že Češi nechtějí mít děti, anebo třeba jen jednoho potomka. Výzkum Národního institutu SYRI, jehož výsledky mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici, totiž ukazuje, že české ženy chtějí mít více dětí, ale výsledek je pak z různých důvodů jiný, než si matky původně přály. A první dítě se jim rodí později, než chtěly.