Průmysl padá a klesá i stavební produkce

Názor
Průmyslová produkce meziročně klesla o 2,8 procenta. Za pokles může zejména výroba a rozvod elektřiny. U té se projevila loňská vysoká srovnávací základna.
Tuzemský průmysl by se potřeboval nadechnout, ale se slabou poptávkou a stále ještě drahou energií jde o velmi těžký úkol. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hodnota nových zakázek v červenci 2023 meziročně klesla o tři procenta. Nové zakázky ze zahraničí se přitom meziročně snížily o 2,6 procenta a domácí nové zakázky o 3,8 procenta. To ukazuje, že domácí poptávka klesá rychleji než zahraniční, což nahrává pesimistickým úvahám o tom, že se z recese jen tak nevymaníme, protože slabá poptávka přetrvá v celé Evropě.

Těmto úvahám nahrávají i data Eurostatu za celou EU, jelikož podle posledních dat klesl průmysl meziročně o 1,2 procenta a pro nás klíčový německý průmysl poklesl o 1,4 procenta. Navíc se objevují obavy i o vývoj USA a Číny, která podle mnohých už vyčerpala prostor pro další růst.

Průmysl by se potřeboval nadechnout, ale se slabou poptávkou a stále ještě drahou energií jde o velmi těžký úkol. Za celý rok čekám víceméně stagnaci až nepatrný růst průmyslu.

PSALI JSME:
Další pokles důvěry v ekonomiku eurozóny

Stavební produkce v červenci meziročně klesla o 2,1 procenta a úřady vydaly meziročně o 9,1 procenta méně stavebních povolení, což ukazuje velké problémy stavebnictví dnes i do budoucna.

Jenže poprvé po sedmi měsících vzrostl počet zahájených výstaveb bytů, takže developeři to tak dramaticky nejspíš nevidí. Otázkou je, jestli nejde jen o jednorázový růst. Ceny nových nemovitostí totiž podle cenového indexu klesají.

Pro centrální banku z toho plyne, že možná bude moci snížit úrokové sazby o pár měsíců dříve, než mnozí čekali. Ekonomika zatím nevykazuje známky oživení. Otevírá se šance, že úrokové sazby klesnou ještě v letošním roce.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Ceny stavebních prací začaly stagnovat, materiál nepatrně zlevnil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty přestávají zdražovat

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdne výrazně zpomalily v tempu svého zdražování. Litr benzinu se u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,40 koruny, před týdnem byl o šest haléřů levnější. O deset haléřů na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.