Český průmysl dopadá lépe, než se čekalo. Masivní propouštění však hrozí stále

Názor
Průmyslová výroba v ČR v červenci podle údajů Českého statistického úřadu podala lepší, než očekávaný výkon. Její meziroční propad byl totiž mělčí, než se předpokládalo, a sice pětiprocentní. Předpokládal se přitom bezmála sedmiprocentní pokles.
Energetický průmysl vykazuje za červenec již nepatrný meziroční růst. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zrovna tak předčil očekávání i zahraniční obchod, který je s průmyslovou výrobou do značné míry provázaný. Červencová bilance zahraničního obchodu dosáhla úrovně 13,4 miliardy korun, zatímco se počítalo pouze s necelými třemi miliardami přebytku.

Oba údaje signalizují, že tuzemská ekonomika se po koronavirovém uzavření naší i zahraničních ekonomik zatím zotavuje o něco rychleji, než se čekalo. V podobném duchu lze hovořit také o číslech k maloobchodním tržbám, jež byla za červenec zveřejněna minulý týden.

Stále však nelze vyloučit poměrně rozsáhlé propouštění v průmyslu, jež bude hrozbou zejména ke konci letoška a v roce příštím, po odeznění efektu vládních podpůrných opatření typu programu Antivirus.

PSALI JSME:
Až se vrátí covid-19. Firmy nejsou připraveny na druhou vlnu

Lepší než předpokládané výsledky zásadních makroekonomických veličin svědčí o tom, že domácí i zahraniční celková poptávka klesla v důsledku koronavirové uzavírky a protiinfekčních opatření méně, než se čekalo. Nicméně opatrnost je stále na místě.

Varovné je zejména to, že v červenci se oproti červnu prohloubil meziroční propad nových zakázek tuzemskému průmyslu, přičemž důvodem bylo prohloubení poklesu těch zahraničních z nich. Je tedy otázkou, zda i v další fázi zotavování po jarní koronavirové uzavírce bude oživování průmyslu tak znatelné jako doposud.

Nejvíce je zasažen průmysl těžební, z menší části pak zpracovatelský, zatímco energetický průmysl vykazuje za červenec – podobně jako za červen – již nepatrný meziroční růst. Zejména vzhledem k vývoji v první polovině roku je ovšem třeba počítat s letošním celkovým poklesem průmyslové výroby o zhruba patnáct procent.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika utrpěla obří šok. Padá hlouběji, než se myslelo

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Koronavirus zlevňuje pohonné hmoty

Druhá vlna pandemie koronaviru snižuje ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích v České republice. Řidiči se v následujících týdnech mohou těšit na další pokles cen.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru