Průmysl stále v režii aut

Názor
Srpnová čísla z tuzemského průmyslu se nevymykají nelichotivému obrázku, který přicházel z této části ekonomiky už v předcházejících měsících, nebo jej naznačovaly soft ukazatele důvěry nebo index nákupních manažerů. Průmyslová výroba meziměsíčně vzrostla o 0,2 procenta, ve srovnání s loňským srpnem byla o 1,7 procenta níže.
Bez výroby automobilů by byl český průmysl za srpen v hlubokém mínusu. Ilustrační foto: TPCA

Příběh tedy zůstává stejný: Firmy, které mají zásobu starších zakázek – především pak v automobilovém průmyslu – jedou a zkracují lhůty dodávek. Ostatní jsou na tom stále o poznání hůře.

Výroba automobilů sice představuje „jen“ 15 procent produkce tuzemského průmyslu, avšak poslední rok dokázala průmysl udržet většinou v černých číslech. A platí to i pro srpen, protože bez aut by byl průmysl v hlubokém mínusu.

Výsledky průmyslu v podstatě stály pouze na automobilkách a nové zakázky zatím nenaznačují, že by tomu mělo být v nejbližších měsících jinak. Celkové zakázky jsou v mínusu a jediný, kdo si v poslední době polepšil, byl pouze chemický průmysl. Na začátek nového pozitivního trendu to ovšem tedy zdaleka nevypadá.

PSALI JSME:
Průmysl v Česku si v srpnu vedl lépe, než se čekalo

Ostatně propouštění zaměstnanců, ke kterému soustavně dochází to jen potvrzuje.

Výsledky průmyslu zatím stojí a padají s výrobou aut, která už ovšem v srpnu průmysl nedokázala udržet v černých číslech.

Je to jen další signál o tom, že ani ve třetím kvartále se česká ekonomika nedokázala odrazit ode dna a nejspíš skončila dokonce v mínusu. A to rozhodně není dobrá vizitka potom, co půl roku klesala a následně půl roku stagnovala.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Problémy automobilek se v srpnu na průmyslu příliš neprojevily

Zavřít reklamu ×
  1. Průmysl s auty se za pár let úplně zhroutí. Dnes už je to zcela jasné. Jen ekonomové žijí v představě jak nás bude automobilový průmysl živit ještě aspoň 100 let.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.