Průmysl v Česku si v srpnu vedl lépe, než se čekalo

Tuzemská průmyslová výroba si v srpnu vedla lépe, než se čekalo: Meziročně sice klesla o 1,7 procenta, finanční trh ovšem očekával pokles o 2,9 procenta. Výrazný pokles hlásí těžba a dobývání, dále také výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, zatímco zpracovatelský průmysl hlásí jen mírný meziroční pokles výroby, o 0,5 procenta.
Pozitivní příběh pokračuje především u výroby motorových vozidel a u výroby ostatních dopravních prostředků. Ilustrační foto: Škoda Auto

Samotný zpracovatelský průmysl ovšem i nadále hlásí nevyrovnaný obrázek, když většina odvětví hlásí meziroční pokles výroby a pozitivní příběh pokračuje především u výroby motorových vozidel a u výroby ostatních dopravních prostředků.

Nepříznivou zprávou je pokračující pokles nových zakázek v průmyslu: Meziroční pokles nových zakázek v srpnu činil 4,2 procenta, přičemž klesly jak tuzemské, tak exportní nové zakázky. Celkově lze konstatovat, že průmyslová výroba jako celek si v srpnu vedla lépe, než se čekalo.

Detailnější pohled na výrobu a na vývoj nových zakázek však vede ohledně situace v tuzemském průmyslu ke smíšenému dojmu. Průmyslová výroba v srpnu meziročně klesla o 1,7 procenta, zatímco finanční trh počítal s poklesem o 2,9 procenta.

Sezónně očištěná data hlásí pro letošní srpen mírný meziměsíční růst průmyslové výroby na úrovni 0,2 procenta. Pozitivně na celkový výsledek působí i nadále výroba motorových vozidel, jež vzrostla meziročně o 5,8 procenta.

Již několik měsíců v řadě si vede velmi dobře odvětví výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení, jež v srpnu vykázalo meziroční růst výroby o 29,5 procenta: Zde se příznivě projevuje finalizace dlouhodobých zakázek na kolejová vozidla.

Bližší pohled na zpracovatelský průmysl ale již řadu měsíců ukazuje, že výroba ve většině odvětví stále meziročně klesá. Dvouciferné meziroční poklesy výroby hlásí mimo jiné výroba základních kovů, textilií či nápojů. Celkově výroba ve zpracovatelském průmyslu v srpnu meziročně klesla o 0,5 procenta.

Těžba a dobývání ovšem hlásí pokles o 15,4 procenta a výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu meziročně klesla o 10,4 procenta. Průzkumy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) již od loňského června naznačují pokles aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu, nepříznivé signály v tomto ohledu přišly i v PMI průzkumu za letošní září.

Z průzkumů PMI v tuzemském zpracovatelském průmyslu je patrná přetrvávající slabost na straně výroby i nových objednávek. Nové objednávky v tuzemském zpracovatelském průmyslu v srpnu dle oficiálních údajů zveřejněných v pondělí meziročně klesly o 4,2 zveřejněných, když pokles vykázaly jak exportní zakázky (o 3,4 %), tak tuzemské nové zakázky (o 5,5 %).

Průzkumy jak z eurozóny, tak ze středoevropských ekonomik, signalizují slabost v sektoru zpracovatelského průmyslu včetně výroby a objednávek, což pro tuzemský zpracovatelský průmysl představuje nepříznivě prostředí.

Zároveň je ale u výše uvedených oficiálních údajů ohledně vývoje zakázek v tuzemském zpracovatelském průmyslu dobré připomenout, že jde o meziroční srovnání nominální hodnoty nových zakázek, a že meziroční pokles tedy zřejmě reflektuje jak pokles objemu objednávek, tak pokles cen.

Růst tuzemské průmyslové výroby přinesl v srpnu pozitivní překvapení. Stále ovšem platí konstatování, že skutečnost, že řada odvětví zpracovatelského průmyslu hlásí pokračující meziroční pokles výroby, a že meziročně klesají i nové zakázky, není povzbudivým zjištěním.

Průzkumy sentimentu ze zpracovatelského průmyslu jak z české ekonomiky, tak z Německa a řady dalších evropských zemí, dávají signál, že výraznější zlepšení situace se pro tento sektor ekonomiky pro nejbližší měsíce zatím nerýsuje.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB